Какво се е случило през месец Февруари

 

Февруари
 

29 февруари 1944 г. Американски войски под командването на генерал Дъглас Макартър (Douglas MacArthur) десантират край Лос Негрос, Адмиралтейските острови.

Douglas MacArthur
 генерал Дъглас Макартър


28 февруари 1525 г. Храбрият индиански вожд Куантемок и няколко негови индианци са обесени от Кортес. Те са обвинени в заговор срещу конквистадора.

28 февруари 1726 г. Роден е Василий Чичагов, руски мореплавател, адмирал. През 1764 г. оглавява експедиция със задача да намери морски път от Архангелск през Северния ледовит океан до бреговете на Америка. Достига архипелага Шпицберген, но поради големите ледове е принуден да се върне в Архангелск. На следващата година достига до 80º30’ с.ш. По време на Руско-турската война (1768 – 1774 г.) води отряд от Донската флотилия и отбранява Керченския пролив, а в Руско-шведската война (1788 – 1790 г.) командва руския Балтийски флот.

Василий Чичагов
 Василий Чичагов

28 февруари 1839 г. Жул Себастиан Сезар Дюмон Дюрвил (Jules Sébastien César Dumont d'Urville) открил в Протока Дрейк земя, покрита с дебел лед. Нарекъл я Земя Луи Филип – на името на френския крал. Няколко дни по-късно – на 2 март французинът открил и островът, който днес носи неговото име – Дюрвил.

 Jules Sébastien César Dumont d'Urville
 Жул Себастиан Сезар Дюмон Дюрвил

28 февруари 1840 г. Френският мореплавател Жул Дюмон Дюрвил забелязва в протока Дрейк неизвестна земя, покрита с лед и сняг. Той я нарича Земя Луи Филип – на името на френския крал.

28 февруари 1844 г. На борда на първия винтов военен параход Princeton (САЩ) става голяма авария с оръдията, която убива министъра на външните работи Абел Ъпшър, министъра на флота Томас Гилмър и др. Princeton е спуснат на вода на 5 септември 1843 г. и е 700-тонна корвета. На 1 януари 1844 г. на борда и са поставени 2 оръдия (12 инчови), които са наименовани Peacemaker и Oregon. На 28 февруари 1844 г. корабът отплава от Александрия, Вирджиния като на борда му са качени президента Джон Тейлър, целия кабинет и още 200 важни гости. Външният министър желае да види как действа Peacemaker, но оръдието неочаквано се пръсва и се взривява, като убива горепосочените и още: капитанът на кораба Бевърли Кенон, консула на Белгия, Дейвид Гарднър - баща на бъдещата жена на президента Тейлър, както и хора от охраната и прислугата на Тейлър. Ранени са и 20 човека. След проведено разследване е установено, че това е случайна авария, а не атентат. След това корабът е пратен в Европа, като посещава редица средиземноморски пристанища от 1847 до 1849 г. След завръщането си, акостира за дълго в Бостън, където е решено да бъде бракуван.

параход USS "Princeton"

 Взрива на кораба "Princeton"
 параход USS "Princeton"

28 февруари 1855 г. Моряци от кораба „Маратон” откриват ветрохода „Джеймс Честър”, дрейфуващ в Северния Атлантик без екипаж и капитан. Когато двата кораба се сближили капитанът на „Маратон”, въпреки бурното море, заповядал да бъде спусната лодка и сам се отправил към странния кораб.
На борда и в помещенията нямало никой, на палубата царял хаос, но нищо не говорело за това, че се е водела борба. Екипажът и капитанът били изчезнали. Липсвали също така компасът и корабният дневник. Между другото всички спасителни лодки били по местата си. В склада и камбуза имало достатъчни запаси от хранителни продукти и прясна вода. Товарът бил непокътнат. Ветрилното стъкмяване също било в добро състояние.
Капитанът на „Маратон” написал подробен доклад за тази толкова необикновенна находка в океана. Отначало се предполагало, че на „Джеймс Честър” е имало още една спасителна лодка, с която екипажът е напуснал кораба. Обаче корабната компания – собственик на ветрохода – отхвърлила това предположение.
В течение на няколко месеца в пристанищата очаквали някакви сведения за съдбата на екипажа или появата на някой моряк от „Джеймс Честър”. Това не станало. Какви събития са накарали екипажа, състоящ се от опитни моряци да напуснат изправен кораб? Как са го направили? Това остава загадка на океана.

28 Февруари 1884 г. Създаден е Военният духов оркестър към Дунавската флотилия в Русе. От 1 януари 1899 г. с обединяването с Морската част във Варна, оркестърът се премества във Варна и е най-старият професионален институт в града.

28 февруари 1893 г. На вода е спуснат USS Indiana – първият модерен военен кораб на САЩ. Корабът участва в Испанско-американската война от 1898 г. и се справя успешно със задачите си. След това отива за основен ремонт от 1903 до 1906 г. През 1911 г. участва в тържествата по случай коронясването на крал Джордж V в Англия. След това служи за учебен кораб на американските кадети. През Първата световна война пак е учебен кораб, а през 1919 г. е преименуван на „Coast Battleship Number 1" . След това служи за учебна мишена на новите модерни американски кораби, потопен е през 1920 г. и е изваден през 1924 г. като е даден за нарязване.

USS "Indiana"
 USS "Indiana"

28 февруари 1903 г. Останалата върху леда експедиция на потъналия кораб „Антарктик” успява да се добере до остров Пулет, Море Уедъл. Тук полярниците начело с изследователя Норденшелд и капитана Ларсен си построяват каменна къща и преживяват зимата като ядат месо от тюлени и пингвини.

28 февруари 1940 г. В Англия е спуснат на вода лайнерът „Queen Elizabeth”.

The image “http://images13.snimka.bg/002221171-big.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.
 лайнер „Queen Elizabeth”

28 февруари 2005 г. Колумбийските ВМС залавят 1,2 тона кокаин на борда на карибска туристическа яхта. Това е най-голямата заловена пратка от наркотични вещества през цялата 2005 г. 

28 февруари 2005 г. Малайзийски влекач е атакуван от пирати, като това е първият случай на пиратски набези в този район от 10 години.

 


27 февруари 1831 г. Капитан Джон Биско открива остров с планина покрита със сняг. Всъщност се оказва, че това е част от Антарктика, Земя Ендърби, а видяната планина с връх е наречена Биско.

27 февруари 1838 г. Експедицията на Дюрвил открива остров Жуанвил.

27 февруари 1910 г. Във Враца е роден капитан І ранг Йордан Пращинков. През 1927 г. е приет да учи в Морското училище във Варна. След трети курс е зачислен във Военното училище в София и завършва морския му отдел през 1933 г. Получава звание мичман ІІ ранг и е назначен за командир и механик (по съвместителство) на кораб от Дунавската флотилия. През 1943 г. печели конкурс за следване на инженерни науки в Германия и завършва специалността „корабостроене”. При завръщането в България е назначен за помощник-началник на Флотската работилница (Флотски арсенал). След 1944 г. работи като конструктор на малотонажни плавателни съдове, строени във Варна и в Бургас , участва в план-операцията за изваждането на потъналия през войната параход „Шипка”, преподава във Военноморското училище, пише учебници по корабостроене и корабоплаване. Умира на 12 септември 1993 г.

27 и 28 февруари 1942 г. Японска ескадра под командването на адмирал Токахаси (4 крайцера, 14 ескадрени миноносеца) разгромява съюзната ескадра на адмирал Карел Доорман (Karel Willem Frederik Marie Doorman), в състав 5 крайцера, 10 ескадрени миноносеца и започва стоварване на войски на остров Ява. На 5 март е превзета Батавия (Джакарта), на 8 март - Сурабая, и на 12 март остров Ява е изцяло завладян. В резултат на тази операция японските въоръжени сили укрепват позициите си във войната в Тихия океан.
Karel Willem Frederik Marie Doorman
 адмирал Карел Доорман

27 февруари 1964 г. Във френското пристанище Марсилия вдига български флаг презокеанският пътнически кораб „Несебър” (построен в Гьотеборг през 1946 г. – бивш френски „Вил дьо Марсел”). Ръководството на кораба е поверено на капитан Димитър Радулов и главния механик Тодор Кавалов. Флагманът на „белият ни флот има комфортни кабини с 509 легла, добра мореходност и се използва за рейсове в Черно и Средиземно море, както и в Атлантическия океан. В състава на Параходство БМФ плава до края на 1975 г.

кораб "Несебър"
 кораб "Несебър"

27 февруари 1998 г. Старият фар на н. Галата пада в морето. Построен след Кримската война той започва работа на 15 август 1863 г. Представлява бяла, осмоъгълна кула, висока около 7,5 м. Фарът имал оптика от шеста степен с постоянна бяла светлина, която се виждала на разстояние 12 – 15 мили навътре в морето. След построяването на Варненското пристанище през 1906 г., фарът става непригоден. За тази цел близо до него е построен нов, по-мощен фар, който заработва на 15 декември 1913 г., с което старият фар спира да функционира.

фарът на нос Галата
 фарът на нос Галата

 


26 февруари 1744 г. Експедицията на френския изследовател на Южна Америка Шарл Мари дьо ла Кондамин (Charles-Marie de La Condamine) завършва изучаването на р. Амазонка, като стига до селището Кайена. Тя прави много за културното развитие на Еквадор, като пренася в колонията научни, културни и обществени достижения от Европа през XVIII век.

Charles-Marie de La Condamine
 Шарл Мари дьо ла Кондамин

26 февруари 1852 г. Английският транспортен кораб Birkenhead се натъква на рифове край Gansbaai, Western Cape, Африка и потъва за по-малко от 20 минути. Корабът е един от първите с желязна обшивка и превозва на борда си 638 човека, военно подкрепление за войната в Кафир. Спасените са 113 войници, 60 члена на екипажа, 7 жени и 13 деца.

 
  транспортен кораб "Birkenhead"

Корабът е построен през 1845 г. като фрегата (в някои източници е бригантина) името й е "Вулкан". През 1848 г. адмиралтейството го преименува на Birkenhead. Съдът е дълъг 64 м., 1200 тона, 11, 3 метра широк. Birkenhead пази и тайни - изследователи казват, че в последното му плаване в капитанската каюта е имало сандък със злато на стойност 250 000 лири.

26 Февруари 1861 г. Във Виена е роден е българският цар Фердинанд І Кобурготски. При всичките големи грешки в политиката му, довели до две национални катастрофи, той е имал верен усет за значението на морето за българската държава. По време на неговото царуване са построени варненското и бургаското пристанище и започва строителството на Аквариума във Варна. Нему принадлежат думите: "Българи, обичайте морето, пазете вашите брегове". Могат да се видят изсечени на плоча на входа на Аквариума.

Фердинанд I Кобурготски

 Фердинанд I Кобурготски
 
26 февруари 1905 г. В семейството на сподвижник на Стефан Стамболов е роден Николай Василев Попов. Едва 10-годишен е изпратен да учи в Русия, в Кадетския корпус на граф Аракчеев. В началото на 1922 г. се завръща в България. Същата година е приет да учи в Морското машинно училище, което завършва през 1928 г. с чин мичман ІІ ранг. Постъпва на работа в Пристанищната работилница – Варна, като работник-надничар на гатер (пом. машинист). Голямата му мечта е да завърши висше техническо образование в Германия. Успява да спечели макар и мизерна стипендия за следване във Висшия технически университет в Берлин – Шарлотенбург. След 6 години се дипломира като корабен машинен инженер. На 8 юни 1935 г. е назначен лично по препоръка на кап. І ранг Славянов за началник на същата Пристанищна работилница, в която е започнала неговата трудова дейност. От Министерството на железниците и пристанищата инж. Попов получава изрични пълномощия да организира в най-кратък срок конструирането и изработването на първия пробен български лек моторен стоманен кораб за превоз на пътници. С това започва неговата кариера на един от пионерите на българското модерно корабостроене. Делото, с което се захваща тогава, изглежда като нечувана дързост за мнозина държавници, включително и за Двореца. В атмосфера на голямо напрежение и натиск от различни страни той успява да реализира проектирането и построяването на първенеца, получил името „Галата”, след успешен спуск през 1937 г. Междувременно Пристанищна работилница – Варна, получава статут на Държавна корабостроителница и за неин пръв директор е назначен инж. Попов. Под негово ръководство се осъществява проектирането и строителството на цяла серия пътнически и товарни кораби: „Евксиноград”, „Созопол”, „Несебър”, „Кап. І ранг Стойков”, „Инж. Минков”, „Цар Иван Шишман”, „Искър”, „Рила” и др. През 1940 – 1943 г. той организира изграждането на техническата и експлоатационната база на речното ни корабоплаване. След 1944 г. инж. Попов е гледан накриво от новите управници. Огромният му опит, високата квалификация и познания, придобити от следването му в Германия, надделяват и до 1954 г. той заема високи постове в корабостроителната ни промишленост, като продължава да допринася за нейното развитие. По нареждане от „горе” обаче лекарска комисия (ТЕЛК) го освидетелства и изважда „от строя” в разцвета на силите и възможностите му със заключение, че поради „разклатено” здравословно състояние не може да заема ръководни длъжности. През 1960 г. окончателно е елиминиран – пенсиониран е по болест едва на 55 години и бързо забравен. Умира на 86 години – на 26 март 1991 г.

26 февруари 1916 г. Френският транспортен кораб La Provence (Provence ІІ) е торпилиран от немската подводница U35. Съдът потъва на 115 км. от Нос Матапан. Умират 930 човека, други 870 са спасени. Корабът е спуснат на вода през 1905 г.


  транспортен кораб "La Provence" ( Provence ІІ)

26 февруари 2004 г. В Нагазаки, Япония, на бляскава церемония получава своето име новият супер кораб Daimond Princess.

кораб "Daimond Princess"
 кораб "Daimond Princess"

 


25 февруари 1700 г. Английският пират Уилям Дампир открива островната група Сент Матайс в Индийския океан. Мореплавателят е роден в Англия през 1652 г. Става пират на о. Тортю и прави чести набези на Антилските острови и по Карибското крайбрежие. През 1683 г. устройва своя база на остров Хуан Фернандес. Оттук започва да граби селищата на испанците разположени по западния бряг на Южна Америка. Това обаче не го задоволява и той атакува кораби около Марианските, Филипинските, Молукските острови и около Австралия. Завръща се в Англия и започва да служи на кралицата. Със собствения си кораб "Робак" прави околосветско плаване, което повтаря още 2 пъти през годините. Дампир открива о. Нова Британия и много други малки острови. Почива през 1715 г. м Лондон, а на негово име са кръстени няколко острова и полуострова.

25 февруари 1748 г. В Париж се завръща Франсоа Мае дьо Лабордуне (Bertrand-François Mahé de La Bourdonnais (comte de La Bourdonnais), един от най-големите френски мореплаватели, губернатор на Маскаренските острови (дн. Мавриций и Реюнион), адмирал на френския флот в Индийския океан. Въпреки заслугите си за налагане на френското господство в този район на Световния океан, той е обвинен, че се е продал на англичаните и е позволил на техния флот да избяга от Мадрас. На 1 март 1748 г. е хвърлен в Бастилията. Остава там почти 3 години до 1 февруари 1751 г., когато Камарата на Арсенала го обявява за невинен. Годините в Бастилията обаче подкопават здравето му и три години по-късно Лабордуне умира. В наследството му не е открито абсолютно нищо от прословутия „английски подкуп”, за който го обвинявали и съдели неговите завистници.

Bertrand-François Mahé de La Bourdonnais (comte de La Bourdonnais)
 Франсоа Мае дьо Лабордуне

25 февруари 1916 г. Край българския черноморски бряг се появяват руските есминци „Лейтенант Пущин” и „Живой”. Те навлизат сред поставените пред Варненския залив минни заграждения. На около 10 мили източно от устието на река Камчия „Лейтенант Пущин” се натъква на мина и потъва. Успяват да се спасят само 4-ма офицери и 11 моряци, които са прибрани от българския торпедоносец „Летящи”.

руски есминец "Лейтенант Пущин"
 есминец "Лейтенант Пущин"

25 февруари 1917 г. На 160 мили западно от Ирландия германската подводница U-50 торпилирала пътническия параход Laconia, собственост на Кюнард лайн. Торпедото попаднало в десния борд в 10,30 часа и след 40 минути лайнерът потънал. От 294 човека, намиращи се на борда на пасажера, загиват 12 души, между които майка и дъщеря, граждани на САЩ.

пътнически параход "Laconia"
 пътнически параход "Laconia"

  


24 февруари 1304 г. Роден е големият арабски пътешественик Абу Абдула Мохамед ибн Батута (Abu Abdullah Mohamed Ibn Battuta). В продължение на 24 години (1325 – 1349 г.) той обхожда почти целия известен тогава мюсулмански свят. Пътешества до полуостров Крим, плава по река Нил, стига до легендарния град Томбукту, прекосява Индийския океан, посещава Малдивските острови, Суматра, Цейлон. Оставя обширен отчет за пътешествията си.

Abu Abdullah Mohamed Ibn Battuta

24 февруари 1520 г. Фернандо Магелан (Fernando Magellan) открива дълбокия залив Сан Матиас, близо до устието на Рио Негро.

Fernando Magellan

24 февруари 1745 г. В село Бурнаково, Ярославска област, в семейството на беден дворянин е роден именитият флотоводец Фьодор Фьодорович Ушаков. Завършва Морския кадетски корпус (1766 г.) От 1769 г. служи в Азовската флотилия, участва в Руско-турската война 1768 – 1774 г. От 1775 г. командир на фрегата. От 1780 г. е командир на императорската яхта, но скоро се отказва от придворната кариера. През 1780 – 1782 г. е командир на линейния кораб „Виктор”, с който охранява в Средиземно море руските търговски кораби от пиратските действия на английския флот. От 1783 г. служи на Черноморския флот, наблюдава строителството на кораби в Херсон и участва в строителството на главната база в Севастопол. В началото на поредната Руско-турска война (1787 – 1791 г.) е командир на линейния кораб „Свети Павел”. В боя при остров Фидониси (1788 г.) командвайки авангарда на ескадрата нанася поражение на превъзхождащите  сили на турците. През 1789 г. е произведен в контраадмирал. Командвайки от 1790 г. Черноморския флот, удържа блестящи победи над турския флот при Керч (1790 г.), при остров Тендра (1790 г.) и при нос Калиакра (1791 г.), прибягвайки към създадената от него нова маневрена тактика, принципно различаваща се от приетата по това време линейна тактика. През 1793 г. е произведен във вицеадмиралско звание. По време на Средиземноморския поход (1798 – 1800 г.) Ушаков се проявява като велик флотоводец, изкусен политик и дипломат при създаването на гръцката Република на седемте острова под протектората на Русия и Турция. Показва образци на организация на взаимодействието между армията и флота при овладяването на Йонийските острови и особено на остров Корфу, при освобождаването от французите на Италия, при обсадата на Анкона и Генуа, при овладяването на Неапол и Рим. Заслугите на Ушаков не са оценени от Александър І, който го назначава на второстепенната длъжност главен командир на Балтийския гребен флот и началник на флотските екипажи в Санкт Петербург, а през 1807 г. е уволнен от флота. По време на Отечествената война (1812 г.) Ушаков е избран за началник на опълчението на Тамбовска губерния, но заради болестното си състояние се отказва от тази длъжност. Флотоводецът умира на 2 октомври 1817 г. в имението си в село Алексеевка. Погребан е в Санаксарския манастир, близо до град Темников. На 6 август 2000 г. адмирал Ушаков е канонизиран за светец от Руската православна църква.

 адмирал Ушаков
 адмирал  Ушаков

24 февруари 1786 г. Фрегатите на Жан Франсоа де Гало Лаперуз (Jean François de Galaup, comte de La Pérouse) достигнали до залив, на който според картите трябвало да се намира град Консепсион в Южна Америка. Тук обаче град нямало, а Лаперуз научил, че след цунами градът е отнесен в морето, а жителите преместили селището на 2–3 към навътре в континента.

Jean François de Galaup, comte de La Pérouse
 Жан Франсоа де Гало Лаперуз

24 февруари 1907 г. Австро-унгарският параход lmperatrix се разбил на скали в Адриатическо море. Загинали 137 човека.

Австро-унгарският параход "Imperatrix"
 параход "Imperatrix"
 
24 февруари 1940 г. Американският летец Ричард Бърд, летейки при добра видимост над Антарктида картира подробно 400 км. от бреговата й линия като открива хребетът Колер и залива Пойнт Айланд.

24 февруари 1942 г. Съветската подводница Щ-213, с командир капитан-лейтенант Денежко, потопила пълния с бягащи от нацистите евреи кораб "Струма", с български екипаж. Загинали 767 мъже, жени и деца.

кораб "Струма"
 Изображението „http://images23.snimka.bg/005224160-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.
 кораб "Струма"
 паметен мемориал

24 февруари 1971 г. Японският товарен кораб Miodzin Maru потънал във Вътрешно Японско море след сблъсък с пътнически ферибот. Целият екипаж загинал.

24 февруари 1972 г. Североизточно от Нюфаундленд на борда на съветската подводница K-19 (пр. 658 Hotel I) избухнал пожар, отнел живота на 28 човека. Поредният ремонт на нещастната подводница било решено да се превърне в експеримент за мобилизационните възможности на корабостроителната промишленост: в СРЗ „Звездочка” (г. Северодвинск) успeли да завършат ремонтните работи за по-малко от 5 месеца. Ремонтираната К-19 приел предишният екипаж, неотдавна преживял катастрофа, и за прехода до Гаджиево допълнен с моряци от други еднотипни кораби. По такъв твърде твърд способ били проверени и морално-психологическите възможности на съветските подводничари.
Завръщането на К-19 в Гаджиево отново било ознаменувано от извънредно произшествие: при влизане в залива Сайда на борда отново избухнал силен пожар – от работата на дизела се възпламенили свръхнормативните запаси от ГСМ и боя, откраднати от кораборемонтния завод и скрити в рубъчното ограждение. Чрез действията на екипажа и портовите служби пожарът бил ликвидиран и този път жертви нямало. Наблюдавайки димящия атомоход, обкръжен от пожарни кораби и буксири, моряците по гаджиевските пирсове разбиращо се споглеждали: „Хирошима” се завърна...”

съветската подводница K-19 (пр. 658 Hotel I)
 подводница K-19 (пр. 658 Hotel I)

 


23 февруари 1798 г. Експедицията на руския мореплавател Ото Ефстафиевич Коцебу открива в Тихия океан остров Де траверс - днес о. Аур от Маршаловите острови.

23 февруари 1899 г. В 10,18 часа в Ню Йорк пристигнал германският параход Kaiser Wilhelm der Grosse, който отплавал на 17 февруари в 18,10 часа от Шербур, Франция. Той пресякъл Атлантическия океан за рекордното време 5 дни, 20 часа и 48 минути, като изминал 3148 мили със средна скорост 22,33 възела.

The image “http://images13.snimka.bg/002247044-big.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

23 февруари 1905 г. Подписан е договор за корабоплаване и търговия между България и Русия. По този начин Петербург се отказва от привилегиите по Берлинския договор. Режима на капитулациите е система, установена чрез редица неравноправни договори, с които европейските държави получават известни икономически, съдебни и др. привилегии в рамките на Османската империя. Тези договори дават право на чуждите поданици в Турция да откриват консулства, да осигуряват безмитен внос, да бъдат съдени от свои съдилища и др. След Освобождението на България Берлинският договор регламентира оставането в сила на Режима на капитулациите за Княжество България и Източна Румелия. Според него в Княжеството и Областта продължават да действат всички договори, сключени от Османската империя преди Руско-турската война. Това пречи за нормалното политическо и икономическо развитие на страната ни, поради което българските правителства си поставят за задача да го премахнат. Важна стъпка в тази насока са сключените от Княжество България през 1889–1890 г. търговски договори с редица европейски държави. След провъзгласяването на независимостта на България през 1908 г. е отхвърлена васалната й обвързаност със султана. Независимо от това по-голямата част от Великите сили се противопоставят на отмяната на чл. 8. и 20. от Берлинския договор, които регламентират капитулационните й задължения. През 1911–1912 г. България успява да сключи консулски и съдебни конвенции с европейските държави. Едва по време на Първата световна война 1914–1918 г. страната ни успява изцяло да отхвърли Режима на капитулациите.

23 февруари 1931 г. Край Бургаския залив засяда италианският търговски кораб „Кампидолио” (Kampidoglio 3700 брт). За спасяването му са изпратени българският влекач „Осъм”, базираният в румънското пристанище Констанца английски спасителен кораб „Крал Лир” и гръцкият спасител „Минис”. Това е една от първите големи спасителни операции в Черно море с участието на български кораб.

23 февруари 1937 г. Умира Яков Найденов, деец на БНМС. Роден в Асеновград през 1862 г. След Освобождението се установява във Варна. Бил е председател на Варненската търговско - индустриална камара, член на археологическото дружество в града, участвал е в управата на БТПД. Яков Найденов е един от първите радетели за създаването на БНМС. От 1925 г. до смъртта си е подпредседател на неговото Главно управително тяло.

23 февруари 1943 г. За пръв път е поразена цел с акустично торпедо. С изстреляно от германска подводница експериментално самонасочващо се по шума на винтовете торпедо T-IV Falke е потопен американския танкер Esso Baton Rouge. Въпреки постигнатия успех, този модел, както и следващия T-V, се оказват неудачни. На новото оръжие бързо се намира противодействие, особено след като са извадени и разучени от потопената от съветски моряци подводница U 250. Освен това новото оръжие не се отличава с надеждност и представлява по-голяма заплаха не за противника, а за самите подводници.

танкер "Esso Baton Rouge"
 танкер "Esso Baton Rouge"

 


22 февруари 1512 г. В Севиля умира Америго Веспучи (Amerigo Vespucci), мореплавателят на който е наречен Новият свят. Роден около 1451 г. в Италия, в семейството на флорентински нотариус, дълго време работи в банкерската къща на Медичите във Флоренция. Като мореплавател служи и при испанския, и при португалския кралски двор. Организира изпращане на колонисти за новите земи през Атлантическия океан. Първото си плаване до Новия свят осъществява през 1497 – 1498 г. Стига до Карибските острови, проучва стотици мили от американското крайбрежие и избира места за колонистките поселища. През 1499 – 1500 г. осъществява второто си плаване, а през 1501 – 1502 г. проучва източния бряг на Южна Америка между 5 и 27° паралел. Изказва предположението, че това е нова част от света. Името „Нов свят” използва и в писмата си до своите покровители Лоренцо Медичи и Пиетро Содерини. Името му е обезсмъртено от лотарингския картограф Мартин Валдзеемюлер, който през 1507 г. издава книгата „Въведение в космографията” с карта на Новия свят под името „Mundus Novus” и в скоби – названието „Америка”. Това име бързо е възприето за южната част на новооткрития континент. През 1538 г. в новоизлязлата карта на света и през 1541 г. на знаменития глобус на холандския картограф Меркатор името „Америка” вече се ползва и за северната част на континента.

 

22 февруари 1744 г. Започва битката за Тулон. Морските сили на Англия се състоят от 30 кораба, а на обединения флот на Испания и Франция - от 27 кораба. Един срещу друг се изправят Томас Матюс срещу Дон Хосе Наваро и La Bruyre. Французите имат превъзходство и Матюс е принуден да отстъпи към Италия. Зарази това Матюс и още няколко висши офицери са понижени, наказани от Royal Navy.

 битката при Тулон
 битката при Тулон
 
22 февруари 1796 г. Шотландският пътешественик на Африка Мунго Парк стига до г. Ниаро. Тук той получава разрешение да премине през Судан лично от владетеля Али.

22 февруари 1819 г. С договора Адамс-Онис Испания продава Флорида на щатите за 5 милиона долара. Този договор очертава южната граница на САЩ от Атлантическия до Тихия океан. Главната заслуга за извоюването на тази дипломатическа победа била на американския президент Джон Куинси Адамс, неуморим борец за налагане на господството на САЩ над цяла Северна Америка.

Джон Куинси Адамс
 Джон Куинси Адамс
 
22 февруари 1828 г. Приключва Руско-персийската война. С подписването на мирния договор Русия получава изключителното право да поддържа военен флот на Каспийско море.

22 февруари 1901 г. Американският пътнически параход City of Rio de Janeiro, завръщайки се от Йокохама, загинал на подводни камъни при входа на пролива Голдън гейт до Сан Франциско.

 параход "City of Rio de Janeiro"
 пътнически параход "City of Rio de Janeiro"

22 февруари 1909 г. Част от американската полярна експедиция на Робърт Пири напуска базата на нос Коломбие в о. Елсимиър и се отправя към Северния полюс. Експедицията се състои от 24 човека, 133 кучета и 19 шейни.
 

21 февруари 1527 г. Флотилията на Себастиян Кабот (Sebastian Cabot) навлиза в устието на р. Ла Плата (сребърна), наречена така от мореплавателя заради множеството сребърни предмети, които получил от местното население. Тук той построява форт, оставя 2 кораба, а с другите 2 продължава срещу течението на р. Парана, като я изследвал до устието на река Каркараня.

21 февруари 1541 г. От г. Кито тръгва отряда на Гонсало Писаро – най-малкият брат на Франсиско. Целта на експедицията е ясна - Елдорадо. От тази експедиция с 230 испанци и 4000 индианци носачи след година и половина в Кито се връщат само 80 човека. 

21 февруари 1673 г. Адмирал Michiel A de Ruyter е обявен за главнокомандващ нидерландският флот. Той е най-известният адмирал в холандската история. Участва в трите англо-холандски войни и печели редица морски битки. В битката за Агоста е ранен тежко и в двата крака и умира на 29 април 1676 г.

 admiral Michiel A de Ruyter
 адмирал Michiel A de Ruyter

21 февруари 1828 г. Жул Себастиян Сезар Дюмон Дюрвил (Jules Sébastien César Dumont d'Urville) стига до непознат остров в Тихия океан, който местните жители наричат Ваникоро (дн. Лаперуз от островите Санта Круз). Французите, които търсели следи от експедицията на големия си сънародник Лаперуз, слизат на брега, но не успяват да установят контакт с местните жители. При обследването на брега обаче имат невероятен късмет – откриват корабна камбана с надпис „Фрегата „Компас”, 1765 г.” Находката показвала, че на това място е загинал корабът на Лаперуз – „Компас”. Години по-късно се установило, че сведения за трагичния край на Лаперуз получил от местните жители капитанът на английски търговски кораб Дилън, но го запазил в тайна, като се надявал да ги продаде на французите срещу солидно заплащане.

Jules Sébastien César Dumont d'Urville
 Жул Себастиян Сезар Дюмон Дюрвил

21 февруари 1886 г. В Царско село е роден Владимир Юлиевич Визе – руски полярен изследовател. През 1912 – 1914 г. участва в полярната експедиция с ледоразбивача „Георгий Седов”, а през 1921 – 1922 г. – с ледоразбивача „Таймир”. Ръководил полярните експедиции с ледоразбивачите „Седов” (1930 г.), „Сибиряков” (1932 г.) и „Литке” (1934 г.).

21 февруари 1902 г. Близо до южната полярна окръжност, в района на бряг Правда в Антарктида, експедицията на немеца Ерик фон Дригалски открива земя, която той нарича Вилхелм ІІ.

21 февруари 1907 г. Параходът "Берлин", плавайки от пристанище Харуич през Ла Манш, попада в жесток щорм и претърпява корабокрушение край холандските брегове (пристанище Хук ван Холанд). Огромна вълна изхвърля кораба върху каменнобетонен вълнолом. Внезапността на катастрофата и тежките метеорологични условия водят до това, че от 144 човека, намиращи се на борда, загиват 129.

Потъването на "Berlin"
 
потъването на "Berlin"

21 февруари 1917 г. Транспортният кораб „Менди” претърпява крушение като умират 627 човека. Съдът потегля на 16 януари 1917 г. от Кейптаун за Хавър с 802-ма войници от 5-и батальон в Южна Африка. На 21 февруари корабът се сблъсква с лайнерът SS Darro, който се движи с висока скорост в спусналата се мъгла.. „Манди” потъва за по-малко от 25 минути като по това време повечето войници спят. 

кораб "Mendi"
лайнер „Darro”
 кораб "Mendi"
 лайнер „Darro”

21 февруари 1944 г. На вода е спусната американската подводница USS Sea Cat (SS-399). На 1 февруари 1945 г. тя потапя 2 японски кораба в Източно китайско море. Участва активно във военните действия до края на Втората световна война. След това е зачислена към Атлантическия флот. Продадена е за скраб на 18 май 1973 г.

 USS "Sea Cat" (SS-399)
подводница USS Sea Cat (SS-399)

21 февруари 1945 г. Край остров Иводжима в резултат на атака от камикадзе е потопен ескортният самолетоносач Bismarck Sea. Загинали 318 члена от неговия екипаж.

потапянето на самолетоносача "Bismarck Sea"
 потапянето на самолетоносача "Bismarck Sea"
 
21 февруари 1955 г. В корабостроителницата в Сан Франциско се взривила американската подводницата Pomodon (SS-486). В деня на катастрофата на застаналата на кея подводница зареждали акумулаторите. Първият взрив станал в акумулаторния отсек рано сутринта, когато голяма част от командата се намирала на брега. Загинали двама матроси, спящи в носовия отсек, един старшина и един офицер.
На мястото пристигнала аварийна групаи започнали опити да се проникне в корпуса. В момента, когато един от спасителите бил вече вътре, станал втори, още по-силен взрив.
Като се страхували от нови взривове, спасителите се отказали от опитите си да проникнат в отсека. След известно време отбелязали трети взрив на „Помоудън” и веднага – четвърти. При опитите за гасене тежки изгаряния получили още четирима матроси и двама работници от завода.

21 февруари 1973 г. Японският товарен кораб "Bombay Maru" потапя край Рангун бирмански речен параход. Загиналите са над 200 човека.
 


20 февруари 1823 г. Капитан Джеймс Уедъл с кораба "Джейн" минава Фолклендските острови и навлиза навътре в Атлантическия океан. По-късно тази част е наречена Море Уедъл.

20 февруари 1856 г. Американският ветроход "John Ratlege" потъва след сблъсък с айсберг край остров Нюфаундленд.

20 февруари 1869 г. Австро-унгарската парна фрегата "Radetzky" се взривява по време учебно плаване в Адриатика. Загиват 345 човека.

Австро-унгарската фрегата "Radetzky"
 парна фрегата "Radetzky"

20 февруари 1878 г. Русе е освободен от османско иго на когато руските войски начело с ген. Тотлебен.

генерал Тотлебен
 генерал Тотлебен
 
20 февруари 1880 г. Роден е Петер Фрейхен - датски полярен пътешественик и изследовател. Пресича на шейна с кучешки впряг Гренландия, оглавява експедиция в Аляска, обхожда Скандинавите, изследва и част от Русия. Почива през 1957 г. като оставя зад себе си много полезни трудове.

20 февруари 1884 г. На Темза се сблъскват английският учебен кораб "Лондон скул-борд" и френският кораб "Ларднер". Съдът признава за виновен за катастрофата английския лоцман, който провежда "Ларднер" в Лондон. Лоцманът искал да обърне кораба на ляво и дава на рулевия команда на френски език "Tribord", знаейки, че тя означава "десен на борд". Той имал предвид, че тя ще бъде разбрана като "румпела в дясно". ООбаче френският рулеви я изпълнява по френски, т.е. поставил перото на руля на десен борд — "Ларднер" обърнал на дясно вместо на ляво.

20 февруари 1918 г. На вода е спуснат американският разрушител USS Talbot (DD-114). Участва активно във Втората световна война, продаден е за скраб на 30 януари 1946 г.

USS "Talbot" (DD-114)
 USS "Talbot" (DD-114)

20 февруари 1920 г. Във Вашингтон починал Робърт Едуин Пири (Robert Edwin Peary), човекът, който пръв достигнал до Северния полюс. Роден е в град Кресон, Пенсилвания. В биографията си на изследовател на Арктика е записал няколко похода в Гренландия. През 1906 г. отплавал от нос Хегла на остров Елмиър към Северния полюс. Достигнал до 87º 47', откъдето се отправил към полюса, придружаван само от негъра Матю Хенсън и четирима ескимоси. На 6 април 1909 г. достигнал заветната за всички полярници цел (с незначителна разлика от 18 – 30 км). Постижението му дълго време е оспорвано от големият му съперник д-р Фредерик Кук. През 1911 г. американският Конгрес признал първенството му на покорител на Северния полюс и го удостоил със званието контраадмирал.

Robert Edwin Peary
 Робърт Едуин Пири

20 февруари 1920 г. В корабостроителницата „Нюпорт Нюз”, Вирджиния, е спуснат на вода линейният кораб Maryland BB-46.

 линеен кораб "Maryland" BB-46
 линеен кораб "Maryland" BB-46

20 февруари 1935 г. Участниците в експедицията на норвежеца Клариус Микелсен с кораба "Торсхави" откриват залив на Антарктида, който наричат Ранвик. Тук забиват норвежкото знаме и го обявяват за владение на страната си.

20 февруари 1940 г. Самолети на Луфтвафе атакуват 2 кораба в Северно море - единият е потопен, а другият е силно повреден.

20 февруари 1943 г. Японски разрушител и транспортен кораб са потопени след атака от 2 американски подводници.

20 февруари 1944 г. Самолети от самолетоносача USS Enterprise атакуват атола Jaluit от Маршалските острови и разрушават японската радарна и разузнавателна система.

 USS "Enterprise"
 самолетоносач USS "Enterprise"

  


19 февруари 1653 г. Втори ден от тридневната битка между корабите на нидерландският адмирал Marten Tromp и големият английски адмирал Робърт Блейк. Това са част от англо-холандските войни. В битката за Шевенинген, август 1653 г. Тромп е убит.

адмирал Робърт Блейк
 адмирал Marten Tromp
 адмирал Робърт Блейкaдмирал Marten Tromp

19 февруари 1819 г. Английският капитан Уилям Смит, плавайки на брига "Уилямс" с товар от Монтевидео за Валпараисо е изтласкан на юг от щорм. Тогава той вижда земя на юг, която сметнал, че е част от Антрактида.

19 февруари 1839 г. Флотилията на американеца Чарлз Уилкс стига до о. Огнена Земя.

19 февруари 1841 г. Американският ветроход Governor Fenner, плаващ с емигранти от Ливърпул към Ню Йорк, потънал след сблъсък с друг кораб край югозападното крайбрежие на Англия. Загинали 122-ма човека.

 

19 февруари 1860 г. Английският кораб "Hungarian" претърпява крушение край нос Ledge, Нова Скотия. Съдът е собственост на Алън Лайн и потегля на 8 февруари от Ливърпул. Загиват всичките 205 пътници и екипаж.

19 февруари 1874 г. В град Царев, Астраханска губерния, е роден Никифор Алексеевич Бегичев (Бигичев), руски мореплавател и изследовател на Арктика. Участвал в знаменитата полярна експедиция на барон Едуард Тол (1900 – 1902 г), поставила си за цел да открие митичната Земя на Санников. Изучавал природата на Таймир, открил два острова в море Лаптеви, по-късно наречени в негова чест.
Починал по време на арктическо зимуване край устието на река Пясина през 1927 г.

19 февруари 1887 г. В Русе избухва бунтът на офицерите русофили срещу регентството на Стефан Стамболов. В бунта участва и мичман Владимир Кисимов – офицер от Дунавската флотилия, командир на нейния флагмански кораб „Голубчик”. Заговорът се проваля, разбунтувалите се офицери са арестувани и изправени пред военнополеви съд. Мичман Кисимов е осъден на затвор, от който излиза през 1890 г., емигрира в Русия и никога повече не се завръща в България. Умира по време на плаване с търговски кораб и е погребан на о. Цейлон (Шри Ланка).

19 февруари 1908 г. Фредерик Кук начело на отряд от 11 човека и 11 впряга от 107 кучета се отправя към островите Елсмиър и Аксел Хейбърг, където прави базови складове. 

19 февруари 1915 г. Започва Дарданелската операция една от най-кървавите през Първата световна война. Чрез нея Великобритания и Франция искали да овладеят Босфора и Дарданелите, да влязат в Истанбул и да принудят Турция да излезе от войната, в която тя е на страната на Германия. Въпреки участието на значителни военноморски сили – 17 линейни кораба, 16 разрушителя, 7 подводници и др., операцията се проваля поради силното огнево противодействие на турците, които съсредоточват в района на бойните действия 199 оръдия и имат многобройни минни заграждения. Общо в сраженията участват 500 хиляди души от страна на Англия и Франция и 700-хилядна турска армия. Съюзниците загубват 6 линейни кораба и дават 146 000 убити и ранени.

19 февруари 1938 г. След 247 дневно "плаване" на леден блок из Северния ледовит океан Иван Папанин и неговите спътници на експедицията от станцията „Северен полюс – 1” са спасени от ледоразбивачите "Таймир" и "Мурман". Това става близо до Гренландия като експедицията изминава с ледения блок повече от 2000 км.

 Иван Папанин
Иван Папанин 

19 февруари 1970 г. Влиза в експлоатация речният тласкач на Параходство „Българско речно плаване” „Никола Вапцаров”, построен в ККК „Иван Димитров” – Русе, с мощност на двата му двигателя 1450 к.с.

19 февруари 1992 г. В пристанище Туапсе по време на силна буря се скъсват швартовите на м/к „Вихрен”. Корабът е отнесен на намиращия се наблизо вълнолом. Силната резонансна вълна го качва на вълнолома и го пренася по цялата стена. В резултат корабът се разчупва на две, като носовата част остава на вода, а кърмовата част с надстройката засяда на дълбочина 8 м. Цялата вина за катастрофата носят пристанищните власти, които не са разположили кораба на подходящ кей, не са предупредили капитана за надигащата се буря и некадърната спасителна операция. Екипажът е спасен благодарение на смелостта на пилота Чудаков на хеликоптер от Планинската контролно спасителна служба от летища Адлер, близо до Сочи, с който са спасени българките моряци от загиващия кораб.

 


18 февруари 1352 г. Големият арабски пътешественик Ибн Батута започва своето африканско пътешествие. Минава през Мароко, Судан и Уалате, стига до р. Нигел, която той написал че е Нил. Връща се във Фес през 1354 г. 

18 февруари 1778 г. По време на третата си експедиция капитан Джеймс Кук (James Cook) открива група острови, които нарича Сандвичеви, на името на тогавашния Първи морски лорд. По-късно са известни с името Хавайски острови.

18 февруари 1825 г. Роден в Лестър е Хенри Бейтс - английски пътешественик. През 1848 г. плава срещу течението на Амазонка. Пътешествието продължава 11 години като събира 8000 неизвестни насекомо по поречието на реката. Той открива явлението мимикрия и му дава научно обяснение.

18 февруари 1828 г. Силен ураганен вятър унищожава и изважда извън строя повече от 100 кораба  край Гибралтар.  

18 февруари 1909 г. На връщане от Северния полюс американеца Фредерик Кук преминава през протока Смит Чанъл.

18 февруари 1940 г. Немската подводница U-23 торпилира и потапя HMS Daring. Само 15 оцеляват, 160 човека загиват.

18 февруари 1942 г. Американският разрушител Truxtun загива на камъни край Нюфаундленд. Броят на жертвите е 119 човека.

 Американският разрушител Truxtun DD-229

18 февруари 1942 г. Според официалната версия в Карибско море след сблъсък с американския транспортен кораб „Томсън Лейк” потънала френската подводница Surcouf, плаваща под флага на „Свободна Франция”. Загинали 127 френски и 3-а английски моряци.

френската подводница "Surcouf"

 френската подводница "Surcouf"
 подводница "Surcouf"

18 февруари 1942 г. В Сидни е заложен разрушителят HMAS Bataan. Корабът участва в събитията около капитулацията на Япония на 2 септември 1945 г. Продаден е за скраб на Япония през 1957 г.

HMAS "Bataan"
 HMAS "Bataan"

18 февруари 1944 г. 4 японски кораба са потопени от подводници и от американски самолети в Тихия океан.

18 февруари 2000 г. На Морска гара – Варна, тържествено е осветен новозакупеният контейнеровоз „Несебър”. Той е 12-тият кораб на контейнерния сервиз „Булкон” на Параходство БМФ. Има дедуейт 8718 т и товаровместимост 442 TEU.

контейнеровоз „Несебър”
 
контейнеровоз „Несебър”
 контейнеровоз „Несебър”

 


17 февруари 1840 г. Експедицията на Чарлз Уилкс е неспособна да продължи напред поради наличието на множество айсберги и ледени блокове. Поради това той нарича Антарктика Земя на края.

17 февруари 1852 г. Невелски изпраща на р. Амур нова проучвателна група начело с Берзин и Лев Попов. Задачата е успешна - те правят много добра топографска скица на десния бряг на реката.

17 февруари 1858 г. В Мидуей, малко селище между Халифакс и о. Сейбъл, се ражда Хауърд Блекбърн (Howard Blackburn), една от най-големите личности в самотното океанско ветроходство.

Howard Blackburn
 Хауърд Блекбърн

17 февруари 1864 г. На този ден е осъществена първата успешна торпедна атака от подводница. Конструираната от Аунлей подводница "HL Hunley" потопила корветата на северняците „Housatonic” с водоизместване 1400 т. При атаката загинала и самата подводница заедно с целия си екипаж.

Изображението „http://images23.snimka.bg/005177158-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.
 подводница "Hunley"
 
17 февруари 1890 г. Английският пътнически параход “Duberg” потъва на плитчина в Китайско море. Броят на жертвите надвишава 400 човека. 

17 февруари 1895 г. Експедицията на Козлов поема обратно към Русия поради парализирането на изследователя Роборовски.

17 февруари 1900 г. Зимуващата на нос Адер в Антарктида група на норвежкия полярен изследовател Карстен Егберг Борхгренвинк (Carsten Egeberg Borchgrevinck) успяла да изкачи ледената бариера Рос. От там Борхгренвинк с двама спътници на шейни, теглени от кучета, достигнал до най-голямата по това време ю.ш. - 78°50' . Неговата експедиция изиграла значителна роля в щурма за достигане на Южния полюс. Резултатите от своите наблюдения изследователят описал в книгата си „Пред Южния полюс 1900 година”.

 Carsten Egeberg Borchgrevinck
 Карстен Борхгревинк

17 февруари 1912 г. На връщане от Южния полюс от глад и изтощение загива Едгар Евънс (Edgar Evans) - най-младият участник в експедицията на Робърт Скот.

Edgar Evans
 Едгар Евънс

17 февруари 1918 г. Започва "Ледения поход" – пребазирането на руския Балтийски флот от Хелзингфорс в Кронщат по време на гражданската война в Русия. В резултат на операцията били спасени от плен и пребазирани 236 военни кораби и граждански съдове, включително 6 линкора, 5 крайцера, 59 есминци и 12 подводници. След края на операцията, по заповед на Троцки, командирът на похода Алексей Михайлович Шчастний бил арестуван „за престъпления по длъжност и контрареволюционни действия”. След съдебен процес бил осъден на разстрел. Това била първата смъртна присъда в Съветска Русия. Обвинението по думите на историка С. Мелгунов, било формулирано по следния начин: „Шчастний, извършвайки геройски подвиг, си създал популярност, с намерение впоследствие да я използва срещу съветската власт”. В съветската военноисторическа литература за неговата роля за осъществяването на похода никога не се е споменавало. 

 Ескадрен миноносец „Десна” по време на Ледовия поход
 Ескадрен миноносец „Десна” по време на Ледовия поход

17 февруари 1924 г. HMS HOOD поема обратно към Австралия. Корабът е на 7 дневно посещение в Сингапур като е посрещнат със 17 топовни салюта и е отворен за посетителите.

17 февруари 1926 г. В Русе е спусната на вода моторната лодка „Майстор Иван”, построена в работилницата на Дунавската част на българския военен флот. Тя има дървен корпус, водоизместимост 1 т, дължина 4,7 м, широчина 1,3 м, газене 0,4 м, бензинов двигател с мощност 8 к.с., скорост 5 възела. Наречена е на самоукия майстор-лодкар Иван Цачев, служил в миналото дълги години в Работилницата на Дунавската флотилия и проявил високи природни данни в областта на лодкостроенето. В историята на българското корабостроене това събитие е безпрецедентно, защото за пръв и последен път плавателен съд получава името на корабостроител приживе.

17 февруари 1938 г. Заложен е американският разрушител USS Hammann (DD-412). Взема участие в битката в Коралово море и в битката за Мидуей. Тук той е потопен - на 6 юни 1942 г. - от японската подводница I-168 като потъва за 4 минути, 80 човека загиват, останалите са спасени.

USS "Hammann"
 USS "Hammann" DD-412

17 февруари 1977 г. Съветската атомна подводница К-462 (пр. 671 Victor I) изпълнявала учебни задачи северно от полуостров Рибачий, определяйки радиодевиацията по бойна готовност № 2. Радиолокационната станция не била в строя и наблюдението се водело чрез перископа и с помощта на хидроакустиците, но трактът на минотърсача „Эхо” не се използвал. В района на полигона за бойна подготовка се намирали не по-малко от 6 рибарски кораба. Хидроакустиците на подводницата не могли точно да квалифицират откритите цели и доклади за тях не постъпили в командния център, а командирът на подводницата маневрирал „по очи”. Около 20.00 часа командирът на подводницата взел необмислено и опасно решение да се изтегли в свободна част на полигона на перископна дълбочина с курс 40° и със скорост б възла. Завършвайки циркулацията в дясно, командирът забелязал в перископа малка цел, пресичаща курса на подводницата. В 20.36 командирът оставил на перископа щурмана, а самият той се заел с изчисления. След шест минути щурманът забелязал опасен поворот на целта към подводницата и доложил за това на командира. Атомоходът започнал маневра за отклонение в ляво, но взетите мерки били закъснели. В 20.46 „К-426” получила силен удар по подвижните устройства, вследствие на коетo били разбити перископите и повредени антенните устройства.

атомна подводница К-462 (пр. 671 Victor I)
 Съветската атомна подводница К-462

17 февруари 1993 г. Фериботът "Нептун" се преобръща близо до Порт-о-Пренс, Хаити. Дадени били над 500 жертви. 

17 февруари 2004 г. USS Halsey (DDG-97) получава името си на церемония в САЩ. Той е заложен на 13 януари 2002 г. и е спуснат на вода на 9 януари 2004 г. Корабът е 47 подред от клас Arleigh Burke.

 USS "Halsey" (DDG-97)
 USS "Halsey" (DDG-97)

 


16 февруари 1579 г. В гр. Мериките, Колумбия умира испанският конквистадор Гонсало Кесада (Gonzalo Jiménez de Quesada). Той пристига в Южна Америка през 1535 г. На следваща година покорява малката държава на индианците муиски. През 1538 г. основава Богота. След това се завръща в Испания, а през 1549 г. отново се отправя към Южна Америка, като този път изследва река Ориноко.

Gonzalo Jiménez de Quesada
 Гонсало Кесада

16 февруари 1623 г. Холандският мореплавател Ян Карстенс (Jan Karstens) записва в дневника си че докато плавал край бреговете на Нова Гвинея видял "голям планински хребет, покрит целия със сняг". За това негово съобщение в Нидерландия го обявяват за лъжец, защото не вярват че около екватора може да има сняг. Едва през 1909 г. се установява, че Карстенс е видял планината Маоке с върхове над 5000 метра. които обикновено през по-голямата част от годината са покрити със сняг.

16 февруари 1639 г. Португалският пътешественик Педру Тейшейра тръгва от г. Кито и пресича цялата северна част на Южна Америка. 

16 февруари 1832 г. Близо до Антрактида капитан Джон Биско открива остров, който нарича Аделайд. През следващите дни Биско разбира, че това са група от острови, който завършват до някаква земя, наречена от него Земя Гриъм - дн. Антарктически полуостров. Веригата от острови получава името Биско.

16 февруари 1837 г. Английският ветроход Jane and Margaret потънал по време на силна буря край бреговете на остров Ман. Загинали над 200 човека.

16 февруари 1853 г. Американският ветроход Independence изгорял край бреговете на Южна Калифорния. Загинали 140 човека. 

16 февруари 1905 г. Бензинови пáри предизвикали взрив на английската подводница А-5, швартована за борда на плаващата база „Хазърд”. Загинали петима човека, а останалите членове на екипажа получили различни наранявания. След този случай британското адмиралтейство препоръчало на подводниците да се държат в клетки бели мишки, които да служат за индикатор на пáрите от гориво.

16 февруари 1940 г. Британският военноморски флот спасил около 300 британски моряци, държани като пленници на борда на германския кораб Altmark

германския кораб "Altmark"
 германския кораб "Altmark"
 кораб "Altmark"

16 февруари 1982 г. Съветският ролкер Механик Тарасов потънал по време на щорм край Нюфаундленд. От 37-членния екипаж се спасили едва 5 човека.
 


15 февруари 1564 г. Роден е Галилео Галилей (Galileo Galilei). Смятан е за основоположник на строителната механика на кораба. През 1612 г. издава съчинението си „Разсъждения за телата, пребиваващи във вода, и тези, които се движат в нея”. През 1630 г. за книгата си „Диалог за приливите и отливите” е изправен пред съда на Инквизицията. През 1638 г. е публикуван друг негов капитален труд – „Беседи и математически доказателства за две нови науки, отнасящи се към механиката и местното движение...”, в който пръв в света обосновава приложимостта на якостните изчисления в корабостроенето.

Galileo Galilei
 Галилео Галилей

15 февруари 1565 г. Експедицията на испанския мореплавател Мигел Легаспи хвърля котва край о. Самар (Филипините).

На 15 февруари 1796 г. Роден е Пьотър Фьодорович Анжу (Петр Федорович Анжу) - руски морски офицер и полярен изследовател. Проучва крайбрежието на Сибир, каспийско и Аралско море. В 1827 г. участва в Наваринското сражение. През 1866 г. получава чин адмирал. Името на Анжу носят нос на о. Котелния, както и група острови от Новосибирските. Умира на 12 октомври 1869 г.

15 февруари 1829 г. Руска ескадра под командването на контраадмирал Кумани превзема Созопол. Това е един от най-големите успехи на Русия във войната с Турция 1828 – 1829 г. Падането на Созопол, който имало важно военностратегическо значение, отклонило значителни турски сили от главния театър на бойните действия и осигурило условия за пролетното настъпление на Дунавската армия през Балкана.

15 февруари 1857 г. Английският пътнически параход Tempest със 150 пътници на борда и екипажа си отплавал от Ню Йорк за Европа. Параходът не пристигнал в нито едно пристанище. Съдбата му и досега остава загадка.

15 февруари 1841 г. Полярната експедиция на Джеймс Рос (James Clark Ross) прави магнитни измервания и установява, че южният магнитен полюс се намира в Земя Виктория на около 300 км от брега на континента.

 Джеймс Кларк Рос
 Джеймс Кларк Рос

15 февруари 1874 г. Най-близките хора на Дейвид Ливинстън (David Livingstone) достигат до г. Багамойо, на брега на Индийския океан, където отнасят тленните му останки в родината му. В продължение на 9 месеца те носят останките му и преодоляват много препятствия.


15 февруари 1874 г. В Килки е роден великият Ърнест Хенри Шакалтън (Ernest Henry Shackleton). През 1901-1903 г. участва в експедицията на Робърт Скот. През 1907-1909 г. ръководи експедиция за покоряване на Южния полюс. Изкачва се на вулкана Еребус. Тръгва с шейни към Южния полюс. По пътя открива ледника Бридмор - един от най-големите на Земята. След загубата на всички впрегнати животни и поради недостиг на продоволствия е принуден да се върне обратно, като му остават 178 км. до полюса. Малката му група достига базата с големи изпитания и лишения. През 1914-1917 г. изследва Море Уедъл и открива Бряг Кърд. На името на Шакълътън са наречени бряг, шелфов лед и проток в Антрактида, 3 планини в Антрактида, Канада и Гренландия. Последната му експедиция през 1921 г. е фатална – разболява се и умира на борда на кораба си „Onest” близо до о. Южна Джорджия.

Ърнест Хенри Шакълтън
 Ърнест Шакалтън

15 февруари 1898 г. В пристанището на Хавана избухва взрив на американския броненосец Maine. Загиват 260 моряци. Причините остават неизяснени, но прецедентът изостря до крайност американо-испанските отношения. САЩ отправят ултиматум Испания незабавно и изцяло да се откаже от владичеството си над Куба. Испанският посланик в САЩ нарича американския президент „безгръбначно”. В отговор той обявява пред Конгреса, че траен мир може да се постигне само чрез силата на оръжието. Войната избухва на 22 април 1898 г. и завършва с пълно поражение на испанците, а Куба и Филипините са окупирани от американските войски.

американския броненосец "Maine"
 потъналия боненосец "Maine"

 


14 февруари 1565 г. Откъсналият се от експедицията на испанския мореплавател Мигел Лопес Легаспи кораб "Сан Лукас" под командването на Алонсо Ареляно (Alonso de Orellana), достига до о. Самар от Филипинските острови. Тук те срещат другите съдове от експедицията. Преди това Ареляно открива групата острови Трук, част от Каролинските острови.


14 февруари 1738 г. Михаил Лиходцев е принуден да тръгне на юг поради отказа на местните водачи да го следват. След като изследва Обская Губа и Гиданская Губа той се завръща в Туруханск.

14 февруари 1779 г. Загива великият капитан Джеймс Кук. Събитията протичат по следния начин:

От кораба "Дискавъри" е открадната голямата едномачтова лодка. Капитан Кларк съобщава това на Кук. Той решава на всяка цена да върне лодката без обаче да влиза в пререкания с туземците на острова Мауй. Той кани краля Торебой да му гостува и след разговор да му върне лодката. Кук отива на брега с 2 лодки, но преди да слезе настава суматоха. Една от жените на краля му казва, че е пуснат слух, че двама хавайци са убити от неговите войници и че местните искат да убият Кук. В това време хаваец се приближава към капитана с изваден нож, но войник го избива с пушка от ръцете му. Мирът е нарушен, а туземците започват да замерят Кук с камъни. Той махнал на едната лодка да се приближи към брега, за да може по бързо да се изтеглят. От лодката обаче не го разбират и се отдалечават. Тази грешка коства живота на Кук, туземците нападат от всички страни малката група останала на брега. Когато Кук навлиза във водата е улучен с копие, той пада, но се надига, улучен е пак, този път смъртоносно. Така умира един от най-големите мореплаватели на всички времена.

 
Джеймс Кук
 Смърта на Джеймс Кук
 
Джеймс Кук
капитан Джеймс Кук

14 февруари 1797 г. На 100 мили южно от Лисабон, край о. Сан Висенти, отрядът на Джон Джарвис - новия командващ британския средиземноморски флот, изненадващо напада испанската ескадра на адмирал Кордоба-младши. Въпреки, че имат само 15 кораба срещу 27 испански, англичаните установяват пълно превъзходство в морския бой. Особено се отличава комодор Хорейшо Нелсън – бъдещият велик адмирал на Великобритания. С кораба си „Септън” той изиграва решаваща роля за разбиването на испанския флот. Взема на абордаж два испански кораба и дава пример на колегите си как да действат срещу числено превъзхождащия ги враг. Любопитно е, че въпреки печелившата тактика, която адмирал Джарвис приложил в този бой, той бил привлечен към отговорност за нарушаване на прословутата британска бойна инструкция, изискваща сражението да се води в килватерен строй.

Джон Джарвис
Джон Джарвис
 Отрядът на Джон Джарвис
Ескадрата на Джон Джарвис

14 февруари 1813 г. "Есекс" става първия американски военен кораб, който заобикаля нос Хорн и навлиза в Тихия океан.

14 февруари 1858 г. Роден е Дамфрис Джоузеф Томсън – английски изследовател на Африка. Особено значими за науката са неговите изследвания на крайбрежието на Африка срещу остров Занзибар, езерата Няса и Танганика, езерото и водопада Виктория.

14 февруари 1911 г. На път за Южния полюс Руал Амундсен устройва с хората си първия склад за горива и продукти и се завръща в основната база "Фрамхайм", установена на голямата ледена бариера Рос. Амундсен прави още 2 такива склада, които са от голямо значение за покоряването на полюса.

14 февруари 1939 г. В корабостроителницата Blohm & Voss в Хамбург, в присъствието на Адолф Хитлер и Доротея фон Льовенфелд, внучка на "Железният канцлер", е спуснат на вода линейният кораб Bismarck.

 линейният кораб "Bismarck"
 линеен кораб "Bismarck"

14 февруари 2005 г. Круизен кораб попада в щорм край Майорка. Екипажът успява да пусне 2 от 4-те двигателя. Съдът с 480 души на борда плава от Тунис за Барселона, когато е връхлетян от огромна вълна, която прави кораба неуправляем.

14 февруари 2005 г. Корабът Sea Ray плаващ под флага на Гренада с екипаж от 10 украинци потъва край Crete Island. Осем от моряците са спасени от кораба Inka Dede.


13 февруари 1521 г. Корабите на Фернандо Магелан пресичат екватора в Тихия океан. На 27 април с.г. великият мореплавател намира смъртта си.

13 февруари 1841 г. В Неапол е роден Джордж Чауорт Мастерс (George Chaworth Musters), английски морски офицер и изследовател на Южна Америка. Служи в английския морски корпус на Черно море по време на Кримската война. Изследва западното крайбрежие на Южна Америка – от Магелановия проток до устието на Рио Белграно. Пръв описва вътрешността на Патагония, проучва канадското крайбрежие, посещава и о. Ванкувър. Сведенията, събрани от него, били използвани от всички следващи експедиции в Южна Америка.

George Chaworth Musters
 Джордж Чауорт Мъстерс

13 февруари 1855 г. Пред Севастопол руските моряци нарочно потапят три свои фрегати на входа на пристанището. Това обърква противниковите войски. Градът пада през септември 1855 г.

 пристанището на Севастополр
 пристанището на Севастопол

13 февруари 1858 г. Ричард Бъртън открива езерото Танганика. Бъртън мислел, че езерото дава началото на р. Нил, но това не било така.

13 февруари 1919 г. Френският броненосец Mirabeau изскочил на плитчина по крайбрежието на Крим. През април е свален от плитковината, след като корабът е облекчен чрез сваляне на носовата 305-мм кула и батареи, а също и част от бордовата броня. През 1921 - 1922 г. е използван като мишена.

 Френският броненосец "Mirabeau"
 броненосец "Mirabeau"
 
13 февруари 1934 г. В 15 и 30 часа потъва раздробеният от ледоветe кораб "Челюскин". Ледоразбивачът е построен през 1933 г. в Дания. Екипажът от 110 човека /10 жени и 2 бебета родени по време на похода/ e спасен след месец. На 5 март с.г. след 28 безуспешни самолетни полета летеца Анатолий Ляпидевский открива и спасява първо жените и децата. На 13 април е завършена спасителната операция на останалите членове на екипажа. Цялата операция завършила успешно на 13 април 1934 г. Летците са удостоени с медал "Герой на Съветския сьюз".
параход "Челюскин"
 параход "Челюскин"
 
13 февруари 1975 г. В пристанище Варна-запад пристига съветският товарен кораб „Академик Туполев” – първият кораб тип „ро-ро”, посетил наше пристанище.

13 февруари 2004 г. Край бреговете на Турция, на 14 километра от Босфора, потъва 12 000-тонният кораб "Хера", плаващ под камбоджански флаг, с 19 души екипаж на борда. 17 от тях са българи, 2-ма - украинци. Корабът е собственост на камбоджанската фирма "Маестро шипинг". Той е нает от варненската компания "Провиданс шипинг" и е превозвал над 11 700 т въглища от Украйна за Мраморно море. Корабът тръгва от Мариупол и не спира в българско пристанище. Ден и половина след като напуска украинското пристанище, корабът е застигнат от буря с над 7 бала вълнение. Малко преди да се загуби връзката с кораба в 11.30 ч. капитанът съобщава за разместване на товара от въглища на плавателния съд. По данни на намиращи се в близост кораби, "Хера" е потънал за няколко минути, като на повърхността не са забелязани членове на екипажа. Сигналът за бедствието е подаден към 12.30 ч. На него се отзовават намиращите се в близост плавателни съдове. Сред тях е и българският "Вежен", собственост на БМФ. Незабавно на мястото на злополуката са изпратени два спасителни катера. Няма спасени моряци.


12 февруари 1500 г. Експедицията на испанският мореплавател Диего Лопе достига до н. Августин в най-източната част на Южна Америка.

12 февруари 1541 г. Испанският конквистадор Педро Валдивия, който е изпратен от Писаро да покори арауканите, открива красивата долина на р. Майпо в нейното средно течение. Тук той полага основите на Сантяго, първият град заселен с европейци на територията на Чили. Скоро след това селището е опожарено от индианци, но отново е възстановено.

Испанският конквистадор Pedro de Valdivia

 Педро Валдивия
 

12 февруари 1542 г. Испанският конквистадор Франсиско де Ореляно (Francisco de Orellana), , като плава по течението на река Напо, достига до място, където се сливат три реки. Най-голямата от тях по неговото описание била „широка като море”. Това била р. Амазонка. Така за европейците станала известна една от най-големите реки на планетата.
Испанският конквистадор Francisco de Orellana
Испанският конквистадор Франсиско де Орелана

 Франсиско де Ореляно
 

12 февруари 1718 г. В Лондон е роден Джордж Бриджис Родней (George Brydges Rodney). Постъпва във флота през юли 1732 г. През 1749 г. е назначен за губернатор и главнокомандващ силите на Нюфаундленд и същевременно е повишен в звание комодор. По време на Седемгодишната война, като командир на ескадра, превзема редица острови в Карибско море. През 1771 г. е произведен в чин контраадмирал. На 8 януари 1780 г. разбива флота на испанския адмирал Хуан де Лангар край нос Сен Винсенти. Умира в Лондон на 24 март 1792 г.
George Brydges Rodney
 Джордж Бриджис Родней

12 февруари 1796 г. Малкият отряд на шотландсия пътешественик Мунго Парк достига Западна Африка и столицата на негърското кралство Каарат Кему.

12 февруари 1809 г. Роден е Чарлс Дарвин. През 1831 г. завършва университета в Кеймбридж и по настояване на своите професори се включва в околосветското плаване на брига „Бигъл” (1831 – 1836 г.). Прави много открития в областта на палеонтологията, антропологията, зоологията и ботаниката. Натрупаният богат научен материал обобщава в книгата си „Пътешествие на натуралиста около света с кораба „Бигъл”.

Изображението „http://images23.snimka.bg/005145154-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.
 Чарлс Дарвин

12 февруари 1917 г. В Северния Атлантик е торпилиран от германската подводница UC-66 английският лайнер Afric, собственост на компанията Уайт Стар Лайн. Петима човека загиват в момента на взрива, 17 се удавят, но 145 човека се спасяват.

 английският лайнер "Afric"
лайнер "Afric"

 


11 февруари 1573 г. Двама покръстени индианци завеждат Френсис Дрейк на най-високата точка на Панамския провлак. Оттук пиратът вижда двата океана - Тихия и Атлантическия, който добре познава. В него се поражда желанието да напада и да граби незащитените селища по западните брегове на Северна Америка. Връща се в Лондон и търси помощта на кралицата за осъществяване на това дръзко желание.

Франсис Дрейк
 Франсис Дрейк

11 февруари 1598 г. От четирите кораба на трагично загиналия испански мореплавател Алваро Менданя де Нейра  (Álvaro de Mendaña y Neira) два успели да се върнат в Акапулко. Заслугата за това била на главния щурман на експедицията – Педро Ернандес Кирос (Pedro Fernández de Quirós), но цената, която моряците платили за амбициозните планове на испанската корона и на съпругата на Менданя – Изабела де Барето, била жестока: от 378 души, които отплавали с Менданя, до Акапулко достигнали само 60.

Álvaro de Mendaña y Neira
 Алваро Менданя де Нейра

11 февруари 1852 г. Лейтенант Никола Бошняк, офицер от експедицията на Генадий Невелски, напуска селището Петровское, за да изследва остров Сахалин. При изпълнението на тази задача 21-годишният младеж извършва истински подвиг. Намира огромни залежи от въглища, пресича хребета Камишовий и достига брега на Охотско море при залива Нийский. По обратния си път Бошняк намира съхранен от местна жителка документ, който потвърждава по-ранното заселване на руснаци на острова.

11 февруари 1907 г. Американският колесен параход Larchmont (1606 peг. т), с около 200 човека пътници и екипаж на борда, под командването на капитан Маквей, потеглил от пристанище Провидънс (Роуд Айлънд) към Ню Йорк. Около полунощ рулевият забелязъл шхуна, която се движела с опасен курс. Това била Harry P. Knowles, под командването на капитан Хели. „Ларчмонт” завил, стараейки се да избегне сблъсъа. Шхуната също променила курса си, но корабите се сблъскали. Параходът получил пробойна в левия борд пред мидълшпангоута, и започнал да потъва. На вода били спуснати шест шлюпки и два плота. Сблъскването станало във видимостта на фара Сънди Хук. Заради големия студ в шлюпките загинали около сто човека. Няколко часа по-късно екипажът на шхуната се наложило също да я напусне.

колесен параход "Larchmont"
 параход "Larchmont"

11 февруари 1908 г. В селището Фришуотър, на остров Уайт (в протока Ламанш), се родил Вивиан Ърнест Фукс (Vivian Ernest Fuchs) – английски полярен изследовател на Гренландия, Африка и Антарктида. През 1958 г. ръководил групата, която първа в историята на южните полярни изследвания пресича Антарктида по суша от базата „Шакълтън” в Море Уедъл през Южния полюс до базата „Скот” в Море Рос.

Vivian Ernest Fuchs
 Вивиан Ърнест Фукс

11 февруари 1931 г. Австралийският изследовател Дъглас Моусън (Douglas Mawson) открива голям залив на земя Принцеса Елизабет и го нарича Маккензи - на името на капитана на експедицията К. Маккензи.

Douglas Mawson
 Дъглас Моусън

11 февруари 1942 г. Германска ескадра в състав от линейните кораби Scharnhorst и Gneisenau и тежкия крайцер Prinz Eugen, под командването на вицеадмирал Ото Цилиакс, под носа на английския флот бил пребазиран от Брест през Ламанша в Северно море( операция Zerberus).

операция "Zerberus"
 операция "Zerberus"

11 февруари 1992 г. Руската подводница Краб (пр. 945 Баракуда „Sierra”) се намирала в полигона за бойна подготовка близо до полуостров Рибачий, в териториалните води на Русия. Екипажът сдавал втора курсова задача и подводницата се движела на дълбочина 22,8 метра. Американската атомна подводница Baton Rouge (Los Angeles) изпълнявала в близост задачи от разузнавателен характер и осъществявала следене на руския си „събрат” на дълбочина 15 метра. В процеса на маневриране акустиците на американската подводница загубили контакта с „Краб” и тъй като в района се намирали пет риболовни кораба, шумът от чиито винтове приличал на шума от винтовете на „Краб”, командирът на „Батън Руж” решил да изплава на перископна дълбочина и да изясни обстановката. Руската подводница в този момент се намирала под американската и започнала изплаване за осъществяване на сеанс с брега. Руските акустици също не открили „неканения гост” и скоро двете подводници се сблъскали. „Краб” остъргала с рубката си дъното на американската подводница и само малките скорост и дълбочина позволили на „Батън Руж” да не потъне. По рубката на „Краб” останали следи от сблъсъка, позволяващи да се идентифицира нарушителя на териториалните води. Пентагонът бил принуден да признае своята съпричасност към инцидента.

 


10 февруари 1502 г. С пищна церемония в Лисабон е изпратена втората експедиция на Вашку да Гама до Индия. С кораба си „Сан Йеронимо” Великият адмирал на Индийския океан (титла, дадена на Да Гама след първото му плаване до Индия) оглавява отряд от 15 каравели. По време на това плаване португалците подлагат на жестоки артилерийски бомбардировки повечето от пристанищата, които посещават, и действат като истински конквистадори. Особено жестоки са репресиите срещу султанството Килоа (дн. Килва Кивиндже – на брега на езерото Танганика, между Мозамбик и Занзибар) и срещу Каликут. Тази експедиция на Да Гама затвърждава португалското господство по бреговете на Индийския океан.

 Вашку да Гама
 Вашку да Гама

10 февруари 1519 г. Испанският конкистадор Ернандо Кортес (Hernán Cortés) отплава към днешно Мексико, за да завладее държавата на ацтеките. С 9 кораба, 510 войници, 100 човека екипаж, 10 топа и 18 конници /данните в няколко източника са различни/ Ернандо Кортес се отправя от брега на Куба към земите на Мексико, за да завладее държавата на ацтеките. Главен кормчия е опитният мореплавател Аламинос. Преди да достигне мексиканските брегове Кортес атакува малкия о. Косумел. Там има храм, който е почитан от индианците. Испанците разбиват езическото светилище и го превръщат в християнски храм.

 конкистадор Ернандо Кортес (Hernán Cortés)
 Ернандо Кортес
 
10 февруари 1606 г. Испанският мореплавател Педро Ернандес Кирос открива малкия остров Анаа, който се намира на 320 км. източно от Таити в Тихия океан. 

10 февруари 1817 г. Експедицията на руския мореплавател Ото Коцебу открива атола Малоелап от Маршаловите острови в Тихия океан.

руския мореплавател Ото Коцебу
 Ото Коцебу

10 февруари 1827 г. По предложение на И. Ф. Крузенштерн при Морския корпус е създаден Офицерски клас за подготовка на най-талантливите морски офицери във "висшите части на науката, потребни за морска служба".

 Изображението „http://images23.snimka.bg/005129541-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.
 И. Ф. Крузенщерн

10 февруари 1854 г. В Англия са издадени първите в света правила за построяване на железни кораби

10 Февруари 1866 г. В Русе е роден Тодор Каракашев – известен деец на БНМС и БТПД. Завършил минно инженерство във Фрайбург, Германия, участник в Сръбско-българската война, той в продължение на 18 години е директор на БТПД. Има неоспорими заслуги за развитието на морския ни транспорт, за увеличаване броя на параходите , утвърждаване на българските екипажи и удължаване на обслужваните от тях линии.


Отляво надясно:
Иван Екимов, Тодор Каракашев, Цани Калянджиев, Феодор Белмер, Иван Стоянов, Димитър Димитров,Шалем, Наум Долински, Светослав Греков, Янаки Арнаудов, д-р Петков, Иван Константинов

 
10 февруари 1906 г. Спуснат е на вода английският линеен кораб Dreadnought. Когато корабът влязъл в строя, той дотолкова изпреварил своята епоха, че всички линейни кораби, спуснати на вода след него, нямали принципно нищо ново – те само се явявали въплъщение на идеите, заложени в неговата концепция.
английският линеен кораб "Dreadnought"
 английският линеен кораб "Dreadnought"

10 февруари 1910 г. В месността Почивка край Варна са монтирани доставените от Франция две 240-мм оръдия и е въведено в действие „Положение за приложението на бреговата артилерия в мирно време”, съставено от капитан Милтиад (Милко) Железов. Тази дата се смята за рожден ден на българската брегова артилерия.

 240-мм оръдие в морската градина във Варна
 240-мм оръдиe в морската градина във Варна

 


9 февруари 1770 г. Експедицията на Джеймс Кук открива високия полуостров Банкс, Нова Зеландия, който Кук първо смята за остров.

9 февруари 1830 г. Английският изследовател на Австралия Чарлз Стерт достига с лодка устието на река Мъри. 

9 февруари 1839 г. Английският капитан Джон Балени и Томас Фримън открива близо до Антарктида 3 малки, но високи вулканични острови, които по-късно са наречени Балени.

9 февруари 1895 г. В Гьотеборг, Швеция, е роден Фин Малмгрен (Finn Malmgren) – шведски геофизик, изследовател на Северния ледовит океан. Участник в норвежката арктическа експедиция с кораба „Мод” (1922 – 1925 г.). През 1926 г. се включва в трансарктическата експедиция на Руал Амундсен с дирижабъла „Норвегия”, а през 1928 г. – в арктическата експедиция на Умберто Нобиле с дирижабъла „Италия”. Загинал на 12 юни 1928 г. при опит да премине през дрейфуващите ледове от мястото на катастрофата на „Италия” към остров Шпицберген.

 
Умберто Нобиле и Фин Малмгрен

 Умберто Нобиле и Фин Малмгрен, Баренцово море, 5 май 1928 г, дирижабъл "Италия"

9 февруари 1910 г. Френският пътнически параход General Chanzy заседнал на плитчина край остров Минорка и по-късно потънал. Загинали повече от 200 човека.

 пътнически параход "General Chanzy"
 пътнически параход "General Chanzy"

9 февруари 1917 г. В езерото Танганика в германска Източна Африка, избухва ожесточено сражение между германския военен кораб „Хедвиг фон Висман” и английските кораби „Фифи”, „Мими” и „Туту”. Немският кораб е потопен, а екипажа му е взет в плен.

9 февруари 1931 г. От самолет австралийският изследовател на Антарктида Дъглас Моусън вижда суша с ясно очертан бряг. Той я нарича Земя Принцеса Елизабет.

9 февруари 1941 г. Английска морска ескадра напада пристанище Генуа. Англичаните подлагат на унищожителен огън красивия средиземноморски град. Убити са 72 и са ранени 26 души от цивилното население, а много сгради са разрушени.

9 февруари 1942 г. Лайнерът "Нормандия" (Normandie) (85 000 тона) се запалва в пристанището на Ню Йорк.

 пожарът на лайнер "Нормандия"
пожарът на лайнета "Нормандия"

 
пожарът на лайнета "Нормандия"
 пожарът на лайнета "Нормандия"
лайнера "Нормандия" в  пламъци

Красивият лайнер е на ремонт, като е преоборудван в транспортен кораб, за целите на Втората световна война. Името му също е сменено на Lafayette (AP-53). Пожарът е предизвикан от искра от работник, който заварява и преоборудва салонът за гости в първа класа. Пламъците бързо се разрастват и това принуждава всички да напуснат съда. Дошлите спасителни кораби и огнеборци се справят донякъде с пожара. На 10 февруари "Нормандия" се преобръща в пристанището. През 1943 г. бил изваден, а операцията била една от най-скъпите в света и струвала $ 5 млн. През 1947 г. бил продаден за скрап на фирмата „Линсет Инкорпорейтед” за смешната сума от $ 162 хил.

9 февруари 1945 г. Съветската подводница С-13, с командир Александър Маринеску, под прикритието на нощта атакува германския лайнер Генерал фон Щойбен (General von Steuben) (14 660 т), който превозвал 3600 войници и офицери.

 Изображението „http://images23.snimka.bg/005124466-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки. Изображението „http://images23.snimka.bg/005124467-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.
 Александър Маринеско  лайнера "General von Steuben" на морското дъно

9 февруари 2001 г. По време на изплаване близо до Хаваите американската подводница Greenville SSN-772 удря и потапя японския учебен кораб Ehime Maru. Жертви на престъпната небрежност на американския командир Скот Уедъл стават двама инструктори, четирима ученици и трима члена на екипажа на японския кораб.

 японски учебен кораб "Ehime Maru"
 учебен кораб "Ehime Maru"

 


8 февруари 1526 г. Силна буря близо до Магелановия проток разпръсква корабите от експедицията на испанския мореплавател Гарсия Лойаса. Малкият кораб под командването на Франсиско Осес достига 55º ю.ш. След завръщането си в Испания Осес твърдял, че е видял края на Огнена земя. На това съобщение тогава никой не обръща внимание. Осес обаче с право трябва да се счита за първия европеец, който достига най-южната част на Южна Америка.

8 февруари 1828 г. Роден е великият Жул Верн. Той е автор на пиеси, либрета за оперети, разкази и на 65 романа. Широко разпространено е мнението, че той е един от създателите на жанра научна фантастика. Читателите винаги ще помнят „Децата на капитан Грант“, „Двадесет хиляди левги под водата“ (Капитан Немо) , „Плаващият град“ , „80 дни около света“, „Пътешествие до центъра на Земята“, „Капитан Хатерас“ и др. Създава тритомния труд „История на великите пътешествия и великите пътешественици”, посветен на географските открития от древността до 40-те години на ХІХ век. Пише отделни книги за Хр. Колумб и за великите мореплаватели на XVIII век. През 1868 г. пътува със своята яхта „Сен Мишел“ из Средиземноморието, посрещат го тържествено в Гибралтар и Северна Африка, а в Рим папа Лъв XIII благославя книгите му.

Жул Габриел Верн

романа „20 000 левги под водата”

 Жул Габриел Верн "Двадесет хиляди левги под водата"

8 февруари 1864 г. В Цариград пристига и е посрещнат тържествено от тамошните българи, първият български параход „Азис”, закупен от Параплувното дружество „Провидение”.

8 февруари 1899 г. Проведено е учредителното събрание на „Безименното акционерно дружество за направа на Варненското пристанище” (БАДНВП). То е създадено вследствие на неуспешната дейност на фирмата „Михайловски и Хайрабедиян” от София през периода 1895 – 1899 г. Седалището на дружеството е в София, но е предвидена кантора и във Варна.

8 февруари 1904 г. Започва Руско-Японската война. На 6 февруари 1904 г. Япония прекъсва дипломатически си отношения с Русия, а на 8 февруари с.г. японската военна флотилия предвождана от адмирал Того нанася изненадваща атака на руския флот в пристанището Порт Артур като два руски кораба са силно повредени. На 9 февруари се разразява истинско сражение.

адмирал Того
 адмирал Того

Руснаците се съвземат от първоначалното поражение и успяват да задържат японското настъпление по суша, като успешно воюват по долината на река Ялу и Манджурия. Те обаче не могат да съперничат на японското надмощие по море. Опитите им да използват Балтийския флот в Далечния изток завършват с пълен разгром при Цушима, а сухопътните руски сили търпят поражение при Мукден.С американското посредничество се сключва Портсмутският мирен договор. Загубите на бойното поле намаляват престижа на управляващите кръгове в Санкт Петербург, а социалното недоволство води до Руската революция от 1905-1907 г.

8 февруари 1912 г. Полярната експедиция на Дъглас Моусън, която включва англичани, австралийци и новозеландци достига шелфовия ледник Шакълтън в Антарктида. При обиколката на ледника капитанът на кораба „Аврора” Джон Кинг Дейвис (John King Davis) открива обширен залив, наречен от Моусън в негова чест Море Моусън.

капитанът на кораба „Аврора” John King Davis
 Джон Кинг Дейвис

8 февруари 1916 г. Френският броненосен крайцер Amiral Charner бил торпилиран край Бейрут от подводницата U-21. Загинали 374 човека.

 Френският броненосен крайцер "Amiral Charner"
 крайцер "Amiral Charner"

  


7 февруари 1224 г. Китайският пътешественик Чан Чун след посещението си при Чингис хан се завръща в Пекин. Неговото пътуване продължило 3 години и заедно със своя ученик Ли джи Чан водят записки за пътешествието, в които има много нови неща за Китай.

7 февруари 1568 г. Испанският мореплавател Алваро Менданя де Нейра (Álvaro de Mendaña de Neira) открива "голяма земя" ограничена с дълга верига от коралови рифове. На брега се издигали високи тропически гори, сред които се виждали и села. Мендана решава, че са открили страната Офир на Южния континент, от която според библейската легенда цар Соломон пренасял кораби със злато за храмовете в Ерусалим. По-късно се установява, че това не е континент, а остров наречен Санта Изабела. Край него са разположени множество острови наречени Соломонови. 

 Испанският мореплавател Алваро Менданя де Нейра
 Алваро Менданя де Нейра

7 февруари 1816 г. Роден в Кронщат е Алексей Иванович Бутаков - руски морски офицер и географ. През 1840-1842 г. Бутаков прави околосветско плаване с товарен кораб, по време на което посетил и събрал научни данни за Никобарските острови, Сингапур, Бразилското крайбрежие и Камчатка. През 1848 г. получава задачата да картира Аралско море. През 1864 г. е прехвърлен в Балтийския флот и произведен в чин контраадмирал. 

Алексей Иванович Бутаков
 Алексей Бутаков

7 февруари 1833 г. Чарлз Дарвин и капитан Робърт Фицрой се завръщат на кораба "Бигъл". Те изследват с лодки в продължение на 550 км. крайбрежието на о. Огнена земя като откриват висок връх - 2438 м., който наименуват Дарвин.

кораб "Бигъл"
 кораб "Бигъл"

7 февруари 1800 г. USS Essex става първият американски военен кораб пресякъл Екватора.

USS "Essex"
USS "Essex"

7 февруари 1863 г. Английската парна корвета Orpheus налетяла на риф край Манука Харбър, Нова Зеландия. От 260 човека, намиращи се на борда й, загинали 190.

 Английската парна корвета "Orpheus"
 корвета "Orpheus"

7 февруари 1969 г. Параходство БМФ открива редовна товарна линия България – Далечен изток. Под ръководството на к.д.п. Живко Гавраилов и гл. мех. Здравко Янков от пристанище Бургас отплава по линията м/к „Иван Вазов”. 

7 февруари 1965 г. На съветската атомна подводница К-11 (пр. 627 November) се провеждало претоварване на активната зона, която се водела в нарушение на технологията. Случило се така, че била изхвърлена паровъздушна смес из-под притворения капак на реактора. Приборите за радиоактивен контрол направо полудели. Целият персонал бил евакуиран. В течение на пет денонощия работи не били провеждани, а специалисти се опитвали да изяснят причините за случилото се. Правейки неправилни изводи, на 12 февруари започнали повторно повдигане на капака, отново в нарушение на технологията. Станало ново изхвърляне на радиоактивна паровъздушна среда из-под капака, и започнал пожар. В резултат загинала част от личният състав на подводницата, а останалите получили големи дози облъчване.

подводница К-11 (пр. 627 November)
 атомна подводница К-11

 


6 февруари 1500 г. Експедицията на испанския мореплавател Педро Алонсо Ниньо (Pedro Alonso Niño) поела обратно от брега на Венецуела към родината си. В нейния актив били записани новооткритите земи в западната част на Атлантическия океан – о. Маргарита, заливът Каряко, Бисерния бряг на Венецуела.

6 февруари 1506 г. Португалският мореплавател Вашку Гомиш Абреу (Vasco Gomes de Abreu) открива в южната част на Атлантическия океан група вулканични острови. През октомври с.г. експедицията на Триштан да Куня отново достига тези острови и ги нарича на името на португалския мореплавател Триштан. Днес те принадлежат на Великобритания.

6 февруари 1682 г. Френският пътешественик Рене Робер Кавалие дьо Ла Сал стига до река Мисисипи като минава по указания му маршрут от мисионера Жак Маркет. Така Ла Сал става втория европеец, който изследва река Мисисипи. 

6 февруари 1770 г. Джеймс Кук минава през протока между двата острова на Нова Зеландия. по-късно този проток е наречен на неговото име.

6 февруари 1899 г. Варненският вестник „Известник” съобщава, че „по решение на варненския окръжен съвет... тукашната Образцова железарска работилница прекратява вече работата си”. Една година по-късно Министерството на войната далновидно купува работилницата и я предава на военния флот, където тя е преустроена във флотски арсенал, а от 1923 г. – във флотска учебна работилница.

6 февруари 1900 г. По време на операцията по спасяването на броненосеца „Адмирал-адмирал Апраксин” П. Н. Рибкин в радиостанцията на о. Готланд приел радиограма от А. С. Попов от град Котка. Тя била адресирана до командира на ледоразбивача „Ермак”. В нея се казвало:
„До командира на ледоразбивача „Ермак”. Край остров Лавенсаари се е откъснал леден блок с петдесет души рибари. Незабавно помогнете за спасяването на хората”.
Щом получил съобщението , командирът насочил ледоразбивача към местопроизшествието. Скоро открили ледения блок и рибарите били спасени. Този успех доказал, че радиото е най-бързото средство за свръзка и е незаменимо на море.

 А. С. Попов
 А. С. Попов

6 февруари 1902 г. Корабът "Дискавъри" на Робърт Ф. Скот  се връща в подножието на вулкана Еребус в Антарктида. Тук Скот изследва залива Макмърдоу и установявя, че това е проток.

6 февруари 1909 г. В американската корабостроителница Нюпорт Нюз е спуснат на вода линейният кораб Delaware 28 (по-късно BB-28 ). През Първата световна война е предаден на Великобритания и служи в състава на Гранд Флийт. Бракуван е през 1924 г.

линеен кораб "Delaware 28"
 линеен  кораб "Delaware 28"

6 – 9 февруари 1916 г. Германският спомагателен крайцер Mőwe атакува и потапя в Атлантическия океан английските търговски кораби „Фламенго”, „Уестбрун” и „Хорак” и успява да се изплъзне от преследващите го седем английски и три френски крайцера.

 Германският спомагателен крайцер "Mőwe"
 крайцер "Mőwe"

6 февруари 1933 г. В нощта на 6 срещу 7 февруари от кораб, пътуващ от Манила за Сан Диего, измерили най-високата регистрирана морска вълна – 34 м от основата до гребена й.

 


5 февруари 1643 г. Експедицията на холандския мореплавател Абел Янсон Тасман (1603-1659) открива островите Фиджи, включително о. Тавеуни, вторият по големина о. Вануа Леву и главния остров - Вити Леву.

холанския мореплавател Абел Тасман
 Абел Янсон Тасман

5 февруари 1834 г. Умира английският пътешественик Ричард Лендър. Той придружава Хю Клапертън в неговите пътешествия, а след смъртта му продължава сам да изследва басейна на р. Нигер. Така открива р. Бенуе и доказва, че реката която тече край г. Томбукту се влива не в Нил, а в Гвинейския залив на Атлантическия океан.

5 февруари 1840 г. В Грийнук, Шотландия, била спусната на вода една легенда в историята на корабоплаването. Това била 1135-тонната Britannia за компанията „British & North American Royal Mail Steam Packet Company”. Корабът можел да превозва 115 пасажери със скорост от 9 възла. Парната му машина задвижвала две гребни колела, а също така притежавал и ветрила. На първи рейс новият лайнер излязъл на 4 юли 1840 г., като отплавал от пристанище Ливърпул за Халифакс и после до Бостън. През август с.г. спечелил престижната награда „Синята лента на Атлантика”, като я задържал до май 1842 г., когато му била отнета от „Great Western”. „Британия”, първият параход на Самюел Кюнард, извършил последното си плаване през Атлантика на 18 ноември 1848 г., след което бил продаден на Прусия, където бил включен във военния й флот и получил ново име – „Barbarossa”. Служил активно до 5 май 1880 г. След изобретяването на новото революционно оръжие, торпедото, корабът служил като учебна мишена в пристанище Кил, където бил торпилиран и потопен от броненосеца „Zieten” в началото на ХХ век. По-късно бил изваден от водата и нарязан за старо желязо.
 първият параход „Британия”
 параход „Британия”
 
Самюел Кюнард
 Самюел Кюнард
 
5 февруари 1918 г. Корабът "Tuscania" превозващ 2360 американски войници е торпилиран и потопен от немската подводница U-77 на 8 мили от ирландското крайбрежие. Командирът на подводницата Wilhelm Meyer заповядва да се изстрелят две торпеда, първото пропуска, но второто уцелва право в целта, като предизвиква невероятен взрив и разрушения. Благодарение на бързата намеса на съпътстващия конвой са спасени 2,187 човека.
 войскови транспорт "Tuscania"
  кораб "Tuscania" 
 
5 февруари 1965 г. Над 6165-тонния м/к „Велико Търново”, построен в КК „Георги Димитров” – Варна е издигнат българският флаг.


4 февруари 1521 г. Екипажът на Фернандо Магелан се натъква на пустинен каменист остров в Тихия океан (Централна Полинезия). Край него има много акули, поради което е наречен Тивуронес (акули). 
Фернандо Магелан
 Фернандо Магелан
 
4 февруари 1796 г. Роден е английският полярен изследовател Фредерик Уилям Бичи, участник в експедициите на Джон Франклин и Уилям Пари. Изследвал източните брегове на Чукотско море и открил нос Бароу.

4 февруари 1823 г. Експедицията на тримата англичани Диксън Денхъм, Уолтър Аудни и Хю Клапертън стига до г. Лари - северната част на областта Борну. След това опознават част от езерото Чад и доказват, че река Нигер не е свързана с него.

4 февруари 1882 г. В Сливен е роден Карл-Петър Трънка. Завършва Държавната мъжка гимназия в София и Машиностроителното техническо училище във Виена. В периода 1906 – 1908 г. следва като свободен студент в Политехниката за морско инженерство към Министерството на военния флот на Франция и го завършва със специалност корабостроителен инженер. В българския военен флот служи от март 1905 г. до октомври 1920 г. Работи като инженер-механик и инженер корабостроител. Едновременно с това е и преподавател в Машинното училище. Бил е началник на Флотския арсенал, работил е в реномирани европейски корабостроителници и като експерт на „Бюро Веритас”. Организира корабостроенето в Царево. Проектира и ръководи строителството там на най-големия български дървен кораб „Горянин”. Умира на 14 юли 1954 г.
 
4 (16) февруари 1885 г. В Хасково се ражда един от най-големите български учени през първата половина на ХХ век – Асен Златаров. Наред с научните си интереси и постижения в областта на физиката и химията той е направил много за популяризиране на морската тема в България. Голям обществен интерес предизвикват неговите научни беседи „Из тайните на морето”, „Слънцето и животът”, „Човекът и природата” и др., в които се разглеждали ролята и значението на морето за живота на Земята. Оставил е и прекрасни страници за красотите на Черноморието, особено за Балчик и Бургас, града, с който е свързан духовно и житейски много години. Оценява високо голямото стопанско значение на морето, той е един от първите в нашата страна, които предупреждават за екологичните опасности, които го заплашват. Асен Златаров умира на 22 декември 1936 г. във Виена.
Асен Златаров
Асен Златаров
 
4 февруари 1916 г. Японският лайнер Daijin Maru потънал след сблъсък с парахода „Linan” в Тихия океан по време на силна буря. Загинали 160 човека. 21 спасени били откарани в Хонконг.
 
4 февруари 1937 г. Летците от самолета на норвежката експедиция начело с Ола Олстед откриват до Антарктида суша, която наричат Бряг Принц Харалд. 

4 февруари 1943 г. Спусната на вода е английската фрегата HMS Plym (бордови номер F271). Кръстена на река Плъм в Англия.

Английската фрегата HMS "Plym" F271
 HMS "Plym"

Интересен е краят на кораба. На 3 октомври 1953 г. край австралийските острови Монте Бело съдът "загива" при експеримент. Той е изоставен от екипажа си в 6 и 30 сутринта, натъпкан е с първата английска атомна бомба, тежаща 20 кг., която е детонирана в 9 и 30 сутринта. Операцията е наречена "Хърикейн".

4 февруари 1977 г. На 250 мили югозападно от Сан Диего, Калифорния, американската атомна подводница SSN-592 Snook, движейки се на голяма дълбочина, се сблъскала с хидроакустична станция, влачена от фрегатата „Багли”. От удара на подводницата били повредени подемните устройства и загражденията им.

 американската атомна подводница SSN-592 Snook
 подводница SSN-592 Snook

 


3 февруари 1488 г. Португалският мореплавател Бартоломеу Диаш пръв в историята на европейското корабоплаване заобикаля н. Добра надежда и открива след дълго търсеното начало на водния път до Индия. Първоначално Диаш нарича носа „Нос на бурите”, но португалският крал Жуао ІІ го преименува на Добра надежда , като символ на осъществяването на заветната мечта – да бъде открит пътят за Индия.

 Бартоломеу Диаш
 Бартоломеу Диаш

3 февруари 1903 г. Изтощени до краен предел от разузнавателния поход към Южния полюс, Робърт Скот, Едуард Уилсън и вече болният Ърнест Шакълтън успели да се доберат до базата на експедицията – кораба „Дискавъри”.

кораб „Дискавъри”
 кораб „Дискавъри”

3 февруари 1908 г. Пътувайки с товар от Бостън за Куийнстаун, на 200 мили от о. Сейбъл по време на силен щорм от английския параход Кимрик (Cymric), собственост на компанията „Уайт стар лайн”, забелязали парахода „Сейнт Катберт”, обхванат от пламъци. От борда на горящия параход били прибрани 38 моряци.

английския параход "Cymric"
 параход "Cymric"

3 февруари 1916 г. Японският параход Daijin Maru потънал в Тихия океан по време на силна буря. Загинали 160 човека.

3 февруари 1929 г. Във Варна се провежда първият редовен конгрес на съюза „Морски техник”. Той обединява възпитаниците на морските специални школи при бившия военен флот, разпуснат от Ньойския договор. Конгресът взема решение за издаването на списание със същото име. Първият му брой (всъщност брой 1-2) излиза на 12 април 1929 г.

3 февруари 1943 г. Американският войскови транспорт "Dorchester" потънал в Северния Атлантик след торпедна атака от германската подводница U-223, с командир Карл-Юрген Вехтер. Загинали 675 човека.

 Американският войскови транспорт "Dorchester"
 транспортен кораб "Dorchester"

3 февруари 1952 г. По време на учения в Средиземно море под мостика на десния борд на британския самолетоносач Indomitable избухнал силен взрив. Предполага се, че са се запалили бензинови пари от повреден клапан на тръбопровод. Осем човека загинали, а 32-а били ранените.

 британския самолетоносач "Indomitable"
 самолетоносач "Indomitable"

3 февруари 1958 г. Вечерта личният състав на шведската подводница Illern, която се намирала на кея във военноморската база в Малмьо, напуснал кораба си, като не затворил дори входния люк. Излязлото през нощта вълнение напълнило „Илерн” и тя потънала до кея на дълбочина 4 м. Въпреки малката дълбочина подводницата била извадена на повърхността и ремонтирана едва няколко месеца по-късно. И още една пикантна подробност – гибелта на „Илерн” станала в същия ден и час, когато командването на базата и дирекцията на намиращия се до нея корабостроителен завод участвали в голяма тържествена вечеря по случай пускането на вода на нова подводница, еднотипна с „Илерн”.

3 февруари 2004 г. Холандия обявява, че ще продаде на Чили 4 свои бойни кораба - Jacob Van Heemskerck, Witte de With, Tjerk Hiddes и Abraham Van Der Hulst.

кораб "Jacob Van Heemskerck"
 кораб "Jacob Van Heemskerck"

2 февруари 1509 г. Португалският вицекрал Франшишку д’Алмейда (Francisco de Almeida) с флот от 19 караки и каравели напада в пристанище Диу обединения египетско-индийски флот, воден от адмирал Амер Хюсеин. Изненадващата атака заварва екипажите на арабските и индийски кораби на сушата и те не могли да окажат никаква съпротива. Флотът на Хюсеин е напълно унищожен. С тази си победа португалците утвърждават своето морско господство в басейна на Индийския океан.

Португалският вицекрал Франсишку д’Алмейда
 Франсишку д’Алмейда

2 февруари 1536 г. Испанският мореплавател Педро де Мендоса открива град Буенос Айрес, там испанците построяват силно укрепление. След ужасяваща битка с местните индианци през декември градът е опожарен. Мендоза е роден през 1486 г. в град Кадис. През 1534 г. отплава с 14 кораба и продължава настъплението на испанците в Южна Америка. На път за Испания, през 1537 г. той умира.

Педро де Мендоса
Педро де Мендоса
 
2 февруари 1688 г. В Париж умира граф Абрахам дю Кен (du Quesne). Роден в Диеп през 1610 г. като Дюкен (Duquesne). Служи в английския флот, от 1644 до 1657 г. – адмирал на служба при шведската кралица Кристина. По време на Фрондата се завръща във Франция и поддържа короната. По време на Нидерландските войни (1672 – 1678 г.) разбива обединения испанско-холандски флот в две битки при Агоста и Палермо (април и юни 1676 г.). Заради привързаността му към протестантството така и не става френски адмирал.
В Париж умира граф Абрахам дю Кен
 Абрахам дю Кен
 
2 февруари 1709 г. Настъпва краят на едно от най-прочутите отшелничества в историята на морските приключения. Шотландският моряк Александър Селкърк е намерен на о. Мас а Тиера от архипелага Хуан Фернандес. Спасителите му са английски моряци от корабите „Дюк” и „Дъчес”, които извършвали поредното си разбойничество в този район на Тихия океан, на 360 мили от чилийския бряг.
Селкърк бил едва 19-годишен, когато поел по морските пътища, и след няколко години странствания бил нает като боцман на галерата „Сенк пор” от флотилията на корсаря Уилям Дампиър. Англичаните предприели няколко пиратски набега по чилийското крайбрежие, след което флотилията се разделила.
На Селкърк не му провървяло. „Сенк пор” се насочил към островите от архипелага Хуан Фернандес, за да се запаси с прясна вода и дърва. По време на плаването между моряка и капитана Томас Стредлинг имало непрекъснати разправии. Те стигнали до истинска свада при о. Мас а Тиера. Морякът бил оставен на пустия остров, а в корабния дневник капитанът записал, че Селкърк е „отписан по собствено желание”. Това станало през месец май 1704 г. Селкърк се надявал, че скоро на острова ще се отбие за прясна вода някой друг кораб и ще го прибере, но сметката му излязла крива. Щотландецът обаче не отпада духом и като видял, че кораб не идва, Селкърк се заел да устройва отшелническия си живот. Проявил изключително мъжество и изобретателност и оцелял в самотата си.
 Александър Селкърк (Alexander Selkirk) - гравюра
На 31 януари 1709 г. пред Мас а Тиера се появили английските кораби „Дюк” и „Дъчес”. На 2 февруари го взели от острова и след още 33 месеца, на 14 октомври 1711 г., най-известният отшелник в морската история се завърнал в Англия. Междувременно вече бил станал капитан на завладения от англичаните кораб „Инкрийс”. По-късно историята му станала известна на Даниел Дефо и той написал по нея прочутия си роман „Робинзон Крузо”.

2 февруари 1842 г. Под командването на норвежкия капитан Бернхард Йенсен корабът "Южен кръст" прибира малката група на полярния изследовател Борхгревинк, презимувала на н. Адер в Антарктида.

2 февруари 1842 г. След ремонт на корабите му пострадали от щорм, експедицията на полярния изследовател Джеймс Кларк Рос (James Clark Ross) продължава и задминава с 10 мили паралел 78. С това Рос подобрява собствения си рекорд в големите южни ширини. За откритията си по време на тази експедиция, най-важните от които са Море Рос и Земя Виктория, след завръщането си в Англия Рос е бил посветен в рицарско звание.

 Джеймс Кларк Рос (James Clark Ross)
 Джеймс Кларк Рос

 


1 февруари 1806 г. Английският крал Джордж ІІІ преименува Naval Academy в Портсмут на Royal Naval College.

1 февруари 1821 г. Английският капитан Джон Дейвис документира, че за пръв път човек стъпва на Антарктида.

1 февруари 1829 г. Корабът "Норвегия"(Norge), с капитан Нилс Ларсен достига до залива Станде Фьорд на о. Петър І в Море Белинхаузен, Антарктида. Норвежците издигат своя флаг и го обявяват за норвежко владение. Правителството на страната утвърждава този акт.

1 февруари 1889 г. Роден е Борис Михайлович Малининруски (съветски) конструктор, създател на съветските подводниците от сериите „Декабрист”, „Ленинец” и „Щука”. По време на Втората световна война подводниците от тип „Щ” са основа на съветския подводен флот.

 Борис Михайлович Малинин
 Борис Михайлович Малинин

1 февруари 1915 г. В с. Оряхово, Врачанско, е роден Илия Паунов. През 1935 г. постъпва като моряк в база Варна. Завършва школа за торпедисти и служи до 1938 г. в Торпедната работилница. По късно става старшина-специалист и служи там до 1953 г. През 1947 г, след интензивно обучение и изпит по специалността, получава офицерско звание и от 1948 до 1953 г. е началник на работилницата.
През 1953 – 1954 г. е началник на отделение „Торпедно оръжие” в обект „Туфла кула”, където се поставят основите за ремонта на новите торпеда в изграждащата се там работилница-хранилище. През 1954 – 55 г. е специалист по минно и торпедно оръжие в база Бургас, където са дислоцирани торпедните катери „Люрсен” и се изгражда торпедна работилница. От 1955 г. е командир на рота специалисти-торпедисти към флотските полуекипажи. Същата година по собствено желание излиза в пенсия по първото Женевско съкращение в армията и флота.
За този 20-годишен период от време (1935 – 1955 г.) капитан-лейтенант Паунов е матрос, старшина и офицер. Жив свидетел е на последствията от разгрома на флота след Ньойския договор (1919 – 1933 г), на подготовката на ВМС за война (1934 – 1941 г, на действията и събитията по време на войната в Черно море (1941 – 1944 г.), както и на последствията от нея (1944 – 1947 г.). Участва в изграждането на нов модерен флот на България след 1947 г.
След флота остава във Варна и работи на административни ръководни длъжности в Пристанище Варна до 1975 г.

1 февруари 1918 г. Спуснат е на вода разрушителят HMS Winchester. Участва във Втората световна война като на 15 март 1940 е атакуван и улучен от немски самолети. Продаден за скраб през 1946 г.

1 февруари 1927 г. Крайцерът HMS Sussex е заложен в корабостроителницата в градчето Hebburn-on-Tyne.

HMS "Sussex"
HMS "Sussex"

1 февруари 1964 г. В корабостроителницата Нюпорт нюз, Вирджиния, е спуснат на вода самолетоносачът USS America CVA-66. "Америка" след края на службата си е потопен в качеството си на мишена на 14 май 2005 г. в Северния Атлантик.

самолетоносачът USS America CVA-66
 самолетоносачът USS America CVA-66

  


Още за военноморските сили


Източник: Logo-Okean





{START_COUNTER}